Uspjeh Hrvatske na Svjetskoj olimpijadi pjevačkih zborova

ZAGREB, 27. srpnja 2006. (Hina) - Na 4. Svjetskoj olimpijadi pjevačkih zborova (World Choir Games), koja se održala od 15. do 26. srpnja u Kini, hrvatski ansambli osvojili su najviša mjesta te zlatna i srebrna odličja, priopćilo je danas Ministarstvo kulture.

Natjecanje se održalo u gradu Xiamenu, a na njemu je sudjelovalo 20 tisuća pjevača okupljenih u 400 zborskih ansambala iz 80 zemalja.

Zlatne medalje u različitim kategorijama dobili su HKUD "Željezničar" iz Zagreba (kategorija Scenski folklor), Gradski zbor "Brodosplit" iz Splita (Muški komorni zborovi), Vokalni ansambl "Brevis" iz Osijeka (Omladinski zborovi - ženski sastavi) i Komorni zbor "Ivan Filipović" iz Zagreba (Musica sacra a capella).

Srebrne medalje osvojili su Komorni zbor "Ivan Filipović" iz Zagreba (Mješoviti komorni zborovi), Akademski zbor "J. J. Strossmayer" (Mješoviti omladinski zborovi) i Hrvatsko društvo "Čarobna frula" (u kategoriji Folklor s instrumentalnom pratnjom, u kvalifikacijskom dijelu natjecanja).

U povodu iznimnih uspjeha na svjetskoj sceni čestitke je uputio ministar kulture Božo Biškupić.

"Raduje me veliki uspjeh koji ste postigli u iznimno jakoj konkurenciji. Prenošenje 'slika' Hrvatske, naše tradicije i bogatstva kulturnog izričaja najbolji je dokaz i o kvaliteti rada zborova, KUD-ova i ansambala", stoji u brzojavu ministra Biškupića.

Organizator natjecanja bila je Interkultur fondacija, ovogodišnji laureat Europske nagrade za kulturu.