CROLEI (Croatian Leading Economic Indicator) na temelju tekućih kretanja vremenskih serija realnog, financijskog, fiskalnog i vanjskog sektora predviđa buduće kretanje industrijske proizvodnje.
Indeks se sastoji od 11 komponenti - vremenskih serija te se kreće na osnovi promjena u njihovim mjesečnim desezoniranim vrijednostima.
U svibnju 2006., šest je komponenti iskazivalo porast u odnosu na travanj ove godine, pa je difuzni indeks kao udio serija koje iskazuju porast u ukupnome broju serija, iznosio približno 54 posto.
Komponente koje su iskazale porast u svibnju u odnosu na travanj su nominalna neto plaća po zaposlenom, zaposleni s evidencije, ukupna likvidna sredstva, gotov novac, kunski štedni i oročeni depoziti kod poslovnih banaka i kamatna stopa na tržištu novca.
Komponente koje su iskazale pad su promet u trgovini na malo, uvoz strojeva i transportnih uređaja, broj noćenja turista, nekonsolidirani prihodi državnog, županijskih i općinskih proračuna te devizne rezerve poslovnih banaka na oročene depozite i depozite s otkaznim rokom.
Ako se sagledaju trendovi kretanja pojedinih komponenti indeksa, uočljivo je da monetarni agregati gotov novac i ukupna likvidna sredstva te kunski štedni i oročeni depoziti kod poslovnih banaka iskazuju pozitivan trend rasta od početka 2006. godine, čime pridonose porastu vrijednosti prognostičkog indeksa, napominju iz Ministarstva financija.
Dodaju kako pozitivne tendencije kretanja monetarnih agregata govore o visokoj likvidnosti sustava u danom periodu koja se očitovala u nižim kamatnim stopama na tržištu novca, ali i u utjecaju snažne kreditne aktivnosti na rast monetarnih agregata.
Pozitivne tendencije pokazuje i komponenta zaposleni s evidencije u tijeku mjeseca koja je zabilježila rast desezonirane vrijednosti u svibnju 2006.
Najveći doprinos rastu zaposlenosti došao iz obrta i slobodnih profesija, gdje je zaposlenost povećana za 1,8 posto na mjesečnoj razini, dok je rast zaposlenosti u pravnim osobama iznosio 0,8 posto.
Registrirana stopa nezaposlenosti je stoga u svibnju 2006. iznosila 16,7 posto, dok je usporedbe radi u istom mjesecu 2005. iznosila 18 posto.
U svibnju je rast zabilježila i sezonski prilagođena nominalna neto plaća po zaposlenom, čija originalna vrijednost stabilno raste od siječnja 2006, te je u prvih pet mjeseci ove godine kumulativno veća za 1,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Umjeren rast neto nominalne plaće posljedica je rastućih pritisaka na povećanje konkurentnosti hrvatske privrede koji je za posljedicu imao brži rast produktivnosti korporativnog sektora.
CROLEI na temelju tekućih kretanja vremenskih serija realnog, financijskog, fiskalnog i vanjskog sektora predviđa buduće kretanje industrijske proizvodnje.
Komponente CROLEI indeksa su promet trgovine na malo, zaposleni s evidencije, noćenja turista, nekonsolidirani proračunski prihodi, ukupna likvidna sredstva, gotov novac, kunski štedni i oročeni depoziti, devizne rezerve poslovnih banaka, nominalna neto plaća, uvoz strojeva i transportnih uređaja te kamatna stopa na tržištu novca na ostale kredite.
S obzirom na važnost industrije u hrvatskom gospodarstvu, CROLEI indeks ima značajnu ulogu i u nagoviještanju ukupne gospodarske aktivnosti. Indeks je izrađen u suradnji Ekonomskog instituta Zagreb te Ministarstva financija.
(Hina) xpp yds