Za Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Srbiju predloženo je otvaranje pregovora o sporazumima za ublažavanju postupaka za izdavanje kratkoročnih viza i o sporazumima o readmisiji.
EU s Albanijom već ima sporazum o readmisiji, tako da će se s njom pregovarati samo o olakšavanju viznog režima, a što se Makedonije tiče, Komisija je još u svibnju predložila otvaranje pregovora o viznom režimu.
Hrvatska je jedina zemlja iz skupine zemalja obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja čiji građani ne trebaju vize za ulazak u zemlje EU-a.
Europska unija ne namjerava ukinuti vize za građane zemalja zapadnog Balkana, ali želi pojedinim kategorijama stanovništva, studentima, znanstvenicima i poslovnim ljudima olakšati ulazak na svoj teritorij, a neke kategorije bi mogle biti oslobođene plaćanja viza.
"Ti su sporazumi od ključne važnosti, s jedne strane će olakšavanje viznog režima stvoriti jednostavnije uvjete za putovanja u EU za pojedine kategorije građana tih zemalja, a istodobno osigurati povratak onih koji nelegalnog borave u EU-u u njihove matične zemlje. EU i te zemlje će imati velike koristi od pojačane suradnje u borbi protiv organiziranog kriminala, korupcije, ilegalne imigracije, poboljšanja granične kontrole i vjerodostojnosti dokumenataa. Stoga, pozivam zemlje članice EU-a da slijede naš prijedlog i bez odgode usvoje mandate za pregovore", rekao je povjerenik za slobodu, pravosuđe i unutarnje poslove Franco Frattini.
Golemi postotak mladih ljudi iz toga područja, posebice u Srbiji i BiH, nikada nije putovao izvan svoje zemlje.