Riječ je o projektu provedenom u sklopu programa CARDS 2002, a EU ga je financirala s gotovo četiri milijuna kuna.
Danas zatvoreni projekt počeo je u veljači prošle godine, a 18 mjeseci njegove provedbe rezultiralo je usklađivanjem Zakona o zdravlju bilja s pravnom stečevinom EU.
Vademecum EU o zdravlju bilja je, u sklopu projekta, preveden na hrvatski i pripremljen za uporabu, a fitosanitarni inspektori i djelatnici Zavoda za zaštitu bilja upoznati su s procedurama za uvoz bilja u EU.
Kreirana je i posebna baza podataka za fitosanitarne inspektore, te web stranica Službe za fitosanitarnu inspekciju.
Projekt su provodili Ministarstvo za zaštitu potrošača, hranu i šumarstvo i Biološki centar za poljoprivredu i šumarstvo Savezne Republike Njemačke.
Sudionici projekta su, na današnjoj svečanosti zatvaranja, upozorili da je, usporedo s globalizacijom i otvaranjem atraktivnog europskog tržišta otvorena i opasnost unosa štetnih organizama, koji ranije nisu preživljavali dugo razdoblje transporta.
Stoga se javila potreba pojačanog nadzora uvoza, koja je, pak suprotstavljena interesima uvoznika, koji zahtijevaju da fitosanitarni pregledi traju što kraće, kako bi se izbjegle skupe ležarine.
Kako bi pomirila suprotstavljene interese, EU administracija u posljednjih je 13 godina osmislila prilično složen sustav, s više od 50 direktiva i uredaba, koje bi Hrvatska trebala ugraditi u vlastito zakonodavstvo, poštujući posebnosti vlastitog tržišta, rečeno je na svečanosti.
Voditelj projekta s njemačke strane Fred Klingauf pohvalio je kolege u Hrvatskoj, ocjenjujući da je Hrvatska spremna za implementaciju sustava fitosanitarne inspekcije EU, kojega smatra najkvalitetnijim u svijetu.
Sudionike projekta pozdravio je i pomoćnik ministra poljoprivrede Stjepan Mikolčić, ističući kako je taj projekt Hrvatskoj omogućio da fitosanitarnu politiku uskladi s međunarodnim i europskim standardima.