U priopćenju MHRA stoji kako su, prema svim raspoloživim podacima o spomenutoj biljci, oštećenja jetre od posljedica uzimanja proizvoda s cimifugom vrlo rijetka, no mogu biti iznimno ozbiljna.
"Zbog toga smo odlučili upozoriti sve proizvođače preparata na biljnoj bazi koji među svojim proizvodima imaju i one s cimifugom, da korisnike upozore na štetne nuspojave i posljedice ove biljke", rekao je direktor MHRA profesor Kent Wood. "Na etiketama će od sada morati biti istaknuto upozorenje o mogućim novim simptomima, kako bi se mogli odmah poduzeti odgovarajući koraci."
Simptomi se najčešće manifestiraju bolnim probadanjem na desnoj strani trbuha odmah ispod rebara, a može doći i do simptoma sličnih gripi, mokrenja urina tamne boje, mučnine i povraćanja, a koža i bjeloočnica mogu poprimiti žutu boju.
Cimifuga se do sada smatrala sigurnom opcijom za žene u menopauzi. U Hrvatskoj relativno nepoznata biljka - (cimicifuga racemosa, lat.) ili cimifuga, podrijetlom je iz Sjeverne Amerike, gdje su je Indijanci i bijeli naseljenici rabili u mnogobrojne svrhe, a osobito se cijenila kao biljka koja regulira menstrualni ciklus.
Do sada je bilo poznato da biljka koristi kod smetnji spavanja, lošeg raspoloženja i navala vrućine te da se učinak biljke javlja nakon tri do četiri tjedna uzimanja. Također je bilo poznato da nakon dulje uporabe (više od 3 mjeseca) ili kod uzimanja većih količina, cimifuga može izazvati nuspojave poput mučnine, povraćanja, vrtoglavice, pojačanog znojenja i poteškoća s vidom.
Proizvodi sa cimifugom postali su posebno popularni nakon istraživanja iz 2002. koje je pokazalo da hormonska nadomjesna terapija kod žena koje je uzimaju povećava opasnost od moždanog udara, infarkta, plućne embolije i raka dojke.