FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bliski istok: Diplomacija suočena s tvrdokornošću sukobljenih strana

BEJRUT, 17. srpnja 2006. (Hina) - Sve su brojnije međunarodne inicijative oko prekida vatre između Izraela i Hezbollaha, ali se zasad suočavaju s tvrdokornošću suparnika - Izraela i šijitskog Hezbollaha.
BEJRUT, 17. srpnja 2006. (Hina) - Sve su brojnije međunarodne inicijative oko prekida vatre između Izraela i Hezbollaha, ali se zasad suočavaju s tvrdokornošću suparnika - Izraela i šijitskog Hezbollaha.

Glavni tajnik UN-a Kofi Annan pozvao je u ponedjeljak u Sankt Peterburgu sukobljene strane u Libanonu na prekid neprijateljstava kako bi se omogućilo uvođenje snaga UN-a, koje po njegovim riječima treabju biti "snage za stabilizaciju". Dodao je da želi raspolagati s dovoljno "vremena i prostora" kako bi se uvjerio da ima "dobro uvježbane vojnike, dobro opremljene, koji bi ondje uskoro otišli", navodi AFP.

Talijanski premijer Romano Prodi izjavio je na summitu G-8 u Sankt Peterburgu kako bi UN trebao upetorostručiti snage u Libanonu, odnosno uz 2.000 sadašnjih promatrača UN-a na izraelsko-libanonskoj granici, poslati još 8.000 vojnika.

G8 je pozvao na prekid izraelske ofenzive i raketiranja Hezbollaha, sugerirajući također potrebu za "prisustvo međunarodnih snaga sigurnosti i promatrača" u južnom Libanonu.

Francuski premijer Dominique de Villepin doputovao je u ponedjeljak Bejrut radi izražavanja "podrške Francuske" libanonskom narodu, a predsjednik Jacques Chirac je izraelsku ofenzivu na Libaon nazvao "devijantnom".

Voditelj izaslanstva UN-a koje je pokušava zaustaviti eskalaciju sukoba u Libanonu Vijaj Nambiar izjavio je danas u Bejrutu kako su napravljeni prvi obećavajući koraci u obuzdavanju krize. "Mogu obznaniti da smo napravili prve obećavajuće korake i da napredujemo", izjavio je Nambiar.

Zapadne zemlje, posebice SAD, V. Britanija i Francuska, inzistiraju na razoružanju Hezbollaha.

Izrael će "jedino prihvatiti raspoređivanje libanonske vojske" na međunarodnoj granici, izjavio je u ponedjeljak izraelski ministar obrane Amir Peretz.

Izrael nastavlja inzistirati na razoružavanju Hezbollaha i oslobađanju zatočenih vojnika. Želi trajno zaštititi svoja naselja od raketnih napada šijitskog Hezbollaha, islamističkog pokreta koji podupiru Damask i Teheran. U ponedjeljak je raketa ispaljena iz Libanona srušila stambenu trokatnicu u središtu izraelskog grada Haife, a prema prvim izvješćima u tom je napadu ranjeno šestoro ljudi, izvješćuje u ponedjeljak izraelska televizija. Odgovornost za napad preuzeo je Hezbolah. Spomenuta skupina je priopćila kako se radi o "odgovoru na neprekinutu agresiju na više libanonskih područja".

Izraelski vicepremijer Shimon Perez kazao je na arapskoj postaji Al-Jazira da "Izrael želi primjenu rezolucije 1559 Vijeća sigurnosti UN-a (koja zahtijeva razoružanje Hezbollaha). Želimo zapravo da Libanon ojača i nametne svoju vlast posvuda".

Međunarodne snage za Libanon obuhvatit će puno više od 2.000 pripadnika promatračke misije UN-a već prisutnih na jugu ali će njihovo raspoređivanje zahtijevati vremena, izjavio je u ponedjeljak britanski premijer Tony Blair.

Obraćajući se novinarima po završetku summita G8 u Sankt Peterburgu, Blair je dodao da će te snage za "stabilizaciju" biti "značajniji kontingent, s preciznijom misijom" od 2.000 pripadnika promatračke misije UN-a u Libanonu.

Međunarodna zajednica mora sve učiniti da dođe do "smirivanja stanja" na Bliskom istoku i "zaustavljanja dinamike akcija-reakcija", kazao je u ponedjeljak visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Javier Solana.

"Stanje je jako, jako teško", istaknuo je Solana, vidno umoran nakon kratkog putovanja u Libanon u nedjelju navečer gdje je dugo razgovarao s libanonskim premijerom Fouadom Siniorom.

Ruski predsjednik Vladimir Putin ocijenio je u ponedjeljak u Sankt Peterburgu da stanje na Bliskom istoku, posebice u Libanonu, još uvijek "nije izmaklo nadzoru".

"Mislim da stanje nije izmaklo nadzoru. Ali nisam ni uvjeren da će povratak vojnika okončati sukob", kazao je Putin na konferenciji za tisak po završetku summita G8 u Sankt Peterburgu.

U Bejrut je u ponedjeljak uplovio prvi trajekt što su ga je uputila Francuska kako bi iz Libanona izveo Francuze i državljane drugih zemalja Zapada koji napuštaju tu zemlju, već danima izloženu bombardiranju Izraela.

Grčki trajekt "Iera Petra" koji može primiti više od 1.000 putnika doplovio je u ponedjeljak iz ciparskog Limassola u Bejrut. Zbog rutinske kontrole trajekt je zaustavio izraelski ratni brod oko 90 km od libanonske obale, izvijestili su u ponedjeljak francuski diplomatski izvori.

Veleposlanik Francuske na Cipru rekao je kako bi se trajektom iz Bejruta trebalo evakuirati oko 900 francuskih državljana i 300 državljana drugih europskih zemalja - Njemačke, Austrije, Belgije, Cipra, Španjolske, Finske, Grčke, Nizozemske, Portugala, Švedske i Švicarske te oko 50 američkih državljana.

Oko 400 putnika ima manje od 18 godina, a prvim će trajektom zemlju napustiti najugroženiji - djeca, stariji i bolesne osobe, rekao je glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Jean-Baptiste Mattei.

U predstojećih nekoliko dana organizirat će se daljnje evakuacije stanovnika na jednak način. Akcija je organizirana uz izravnu suradnju i dopuštenje libanonskih vlasti, a kontakte smo imali i s izraelskom stranom", kazao je Mattei. Trajekt će iz Bejruta isploviti u ponedjeljak navečer.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙