"Ovi zahtjevi se temelje na očekivanom uvođenju načela pozitivne diskriminacije i Sporazuma o međusobnoj zaštiti nacionalnih manjina koji su potpisale Hrvatska i Srbija", istaknuo je među ostalim ovom prigodom predsjednik DSHV-a Petar Kuntić.
Po njegovim riječima zahvaljujući djelovanju DSHV-a Hrvati u Srbiji danas imaju svoje političke predstavnike, prve generacije se školuju na hrvatskom jeziku, hrvatski je službeni jezik u Subotici, Sonti i Skupštini Vojvodine, postoje tiskani i elektronski mediji na hrvatskom.
Direktor službe za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije Petar Lađević je na proslavi obljetnice DSHV-a u Subotici u izjavi za HINU rekao da je izravna zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina "višeslojno pitanje koje će se u suradnji s manjinama rješavati sukladno srbijanskim zakonodavstvom".
On je dodao da su već napravljene ali da se očekuju još neke izmjene zakona kako bi se snižavanjem izbornih kriterija olakšao ulazak političkih predstavnika nacionalnih manjina u Skupštinu Srbije.
PO njemu DSHV ima pozitivnu ali i "povezujuću ulogu u daljnjoj normalizaciji odnosa Srbije i Hrvatske".
Na svečanosti proslave obljetnice posebno je istaknuta važnost dolaska hrvatskog premijera u Srbiju koji će, kako je najavljeno, 21. srpnja posjetiti i hrvatsku manjinu u njezinu sjedištu u Subotici.
DSHV, koji je utemeljen 15. srpnja 1990. u Subotici, ima jednog zastupnika u Skupštini Vojvodine, te nekoliko vijećnika u skupštinama općine Subotica, Sombor i Sonta.