Hrvatska postiže značajan napredak ne samo u reformi trgovinske politike, kao članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO), već radi i na nizu strukturnih reformi unutarnjeg tržišta, istaknuo je ekonomski savjetnik Svjetske banke i glavni autor studije Harry Broadman na video-konferenciji na kojoj su Banka i Centar Globalne razvojne mreže za učenje u Zagrebu danas zajednički prezentirali studiju.
Broadman je optimističan da Hrvatska, ukoliko nastavi provedbu reformi, osobito onih unutarnjeg tržišta, i ako se nastavi pridržavati ograničenja javne potrošnje, može postati vodeća zemlja u jugoistočnoj Europi.
Svjetska banka, naglasio je, podržava prijedlog Europske komisije da postojeću mrežu više dvostranih ugovora o slobodnoj trgovini između zemalja u jugoistočnoj Europi treba zamijeniti jednim ugovorom o zoni slobodne trgovine. Dodaje da je i Banka uključena u tu inicijativu zajedno s Europskom unijom i radi s hrvatskom Vladom i s drugim zemljama regije kako bi pomogla reorganizirati niz bilateralnih ugovora o slobodnoj trgovini u usklađenu, jedinstvenu zonu slobodne trgovine.
"Stvaranje jedne zone slobodne trgovine koja će ukloniti prepreke ulaganjima i trgovini bio važan korak naprijed", ocjenjuje Broadman.
Studija "Od dezintegracije do reintegracije: istočna Europa i bivši Sovjetski Savez u međunarodnoj trgovini" objavljena je u Washingtonu početkom ove godine, a u njoj se analizira razvijanje trgovine u 27 tranzicijskih zemalja nakon pada komunizma.
Studija, kako su izvijestili iz Ureda Svjetske banke u Zagrebu, pokazuje da je većina država regije bolje uključena u globalno gospodarstvo, da se u proteklih 10 godina izvoz utrostručio, uvoz povećao dva i pol puta, a trgovina raste bržim tempom nego u bilo kojoj drugoj regiji u svijetu.
Studija također pokazuje da je slobodna trgovina snažan pokretač razvoja, da su neke države regije bolje iskoristile trgovinu od drugih.
Sve zemlje regije još uvijek trebaju nastojati i dalje raditi na reformama trgovinske politike, kao što je smanjenje tarifa, smanjenje destimulacije izvoza, nastojanjem na pristupu WTO-u, kao i racionalizaciji velikog broja postojećih regionalnih trgovinskih ugovora. Međutim, veći i uglavnom nedovršeni trgovinski program tiče se reformi unutarnjeg tržišta, kaže Broadman.