Modelom JPP-a, uvjereni su u Vladi, gradnja tih objekata išla bi i četiri puta brže nego klasičnim načinom gradnje, budući da bi to bio interes i javnog (lokalne jedinice) i privatnog partnera.
Smjernice, koje će, po najavama, u Saboru predstaviti premijer Ivo Sanader, predviđaju osnivanje posebne agencije kojoj bi javni partneri dostavljali prijedloge ugovora o JPP-u.
Financijski udio javnog partnera, npr. grada, u projektu JPP-a mogao bi iznositi do 35 posto njegovog proračunskog prihoda iz prethodne godine.
Nakon što agencija izda suglasnost, išlo bi se na izbor privatnog partnera, i to javnim natječajem, a prije zaključivanja ugovora, javni bi partner agenciji morao dostaviti sve elemente ugovora.
Agencija bi morala dati mišljenje u roku 30 dana, a ako to ne učini smatrat će se da je mišljenje pozitivno.
U JPP-u bi mogle sudjelovati samo pravne osobe registrirane u Hrvatskoj.
Prijedlog smjernica za primjenu JPP-a nedavno su, na sastanku u Vladi, podržali župani i gradonačelnici županijskih središta, a prije dva dana i Gospodarsko-socijalno vijeće.
Sabor će sutra i glasovati o ranije raspravljenim točkama, među kojima je i predloženi rebalans ovogodišnjeg državnog proračuna.