To je uz povratak pripadnika srpske nacionalne manjine označeno kao jedan od najvećih problema pripadnika nacionalnih manjina u Hrvatskoj.
Predsjednik Savjeta Aleksandar Tolnauer, u izjavi novinarima, rekao je da postoje različita tumačenja u primjeni Ustavnog zakona, što je i normalno, jer su se neka prava s obzirom na teritorijalnu podjelu jednica lokalne samouprave, promijenila s obzirom na promjenu broja stanovnika.
Izrazio je uvjerenost da će vlada taj problem riješiti sukladno Ustavnom zakonu i Zakona o primjeni jezika i pisma nacionalnih manjina i dostignutim standardima.
Savjet je danas razmatrao i sufinanciranje nekomercijalnih radijskih programa na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini namijenjenih informiranju nacionanih manjina na njihovim jezicima. U tu svrhu odobreno je 450 tisuća kuna za financiranje takvih programa u 17 radijskih postaja. Članovi savjeta pri tom su upozorili da je do sada gotovo 80 posto sredstava odlazilo na programe koji nisu bili na jezicima nacionalnih manjina i da s takvom praksom ne bi trebalo nastaviti i oko toga je postignuta suglasnost.
Tolnauer je također rekao da je Savjet sufinancirao programe na jezicima nacionalnih manjina i u dvije godine je razvijena mreža takvih emisija za gotovo sve nacionalne manjine.
Zastupnica češke i slovačke nacionalne manjine Zdenka Čuhnil upozorila je da od 125 jedinica lokalne samouprave u kojima žive pripadnici nacionalnih manjina dvojezičnost uvedena samo u njih 40-ak i to u Istri.
Savjet je također, među ostalim, podržao donošenje Pravilnika o naknadi putnih troškova svojim članovima.