Po njegovim riječima to je nepoznato arheološko nalazište s velikim imanjem, tzv. latifundijem, koje se protezalo na području Valbandona, Fažane i Galižane nedaleko od Pule.
Središte imanja bila je velika obalna ladanjska vila u Valbandonu, a po procjeni Željka Ujčića cijelo je naselje najvjerojatnije bilo u vlasništvu obitelji Gaja Lekanija Basa, senatora i vlasnika keramičarsko-opekarske radionice u Fažani.
Istraživanja koja su na valbandonskoj ladanjaskoj vili provedena u početku prošlog stoljeća utvrđeno je da je ona najvjerojatnije nastala u vrijeme kad se gradio kompleks rimskih vila u uvalici Verigama na Brijunima.
Pronađeni ostatci rustikalne vile govore kako je taj objekt služio za proizvodnju hrane i pića za veleposjednike koji su boravili na ladanju. Pronađeni su ostatci mlinova, temelj tijeska, pravokutni spremnik za prikupljanje ulja, kamene grede i ostatci cisterne sa žbukom.
"Kad je riječ o sitnim nalazima koji datiraju iz razdoblja od prvog do šestog stoljeća, uglavnom su pronađeni dijelovi keramike, metalni nalazi, nožići i kresiva", naglasio je voditelj istraživanja Ujčić. Ravnateljica istarskog Arheološkog muzeja Kristina Džin istaknula je kako su nakon 22 radna dana na nalazištu postignuti vrlo dobri rezultati, naročito zato što je na razmjerno malenu području mnogo nalaza.
Voditelj projekta plinovoda i Inin predstavnik Damir Pogorevec izrazio je zadovoljstvo što je INA sudjelovala u pronalasku tog nalazišta, dodavši kako ti nalazi nisu utjecali na radove na trasi magistralnog plinovoda. Inače, to bi se nalazište moglo pretvoriti u mali arheološki park bude li to zanimalo ulagače.