Čišćenje obuhvaća dva pojasa površine od po 3850 i 1650 četvornih metara, dubine od 0,8 do 3,5 metara, odnosno zemljište onečišćeno koksnim katranom i uljem.
Dvostupanjski natječaj bit će raspisan kako bi se u njegovu prvom dijelu odabrala najpovoljnija tehnologija čišćenja, t.j. ona koja ne će još više onečistiti okoliš, a u drugom će biti odabran izvođač radova. Ponuditelj mora na natječaj dostaviti plan zaštite okoliša, opisati tehnologiju i postupak čišćenja, a nakon odabira izraditi studiju utjecaja na okoliš koja će biti na javnom uvidu i raspravi.
Projekt čišćenja zemljišta bivše koksare predstavili su na konferenciji za novinare državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Nikola Ružinski, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Vladimir Vranković, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinko Mladineo, predstavnici tvrtke Koksara d.o.o. koja razgrađuje i uređuje prostor bivše koksare, i lokalne samouprave.
Istaknuto je da je nekoliko mogućih tehnologija čišćenja, ali da će, kad prispiju ponude, o odabiru tehnologije odlučiti isključivo stručnjaci. Očišćen prostor dobit će, po prostornom planu koji je u izradbi, novu namjenu - predviđa se ro-ro terminal i gradnja dvaju lukobrana.
Kako je rečeno, u sljedećem razdoblju planira se ekološko čišćenje više objekata u Primorsko-goranske županije, a među njima je projekt ispitivanja mogućnosti čišćenja odlagališta opasnoga tekućeg otpada - jame Sovjak nedaleko od Rijeke.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izdvojit će do 2008. za istraživanja, pripreme čišćenja i dio radova na osam određenih projekata, tzv. crnih točaka u cijeloj zemlji, ukupno 162 milijuna kuna.