U Europi je najranjivija upravo Mađarska koja bilježi ogromni proračunski i manjak na tekućem računu bilance plaćanja, oba blizu 10 posto BDP-a. Zato se Europska unija suočava s pitanjem u kojoj su mjeri problemi s kojima se Mađarska suočava lokalni te mogu li se proširiti i na druge zemlje.
Mlada gospodarstva obično bilježe manjak u bilanci plaćanja ali ako on izmakne kontroli, pojavljuju se veliki rizici. Oni se zaoštravaju ako je tečaj valute fiksan, polufiksan odnosno ako mu je omogućeno kontrolirano plutanje a najozbiljniji su ako je veliki manjak u bilanci plaćanja popraćen i proračunskim manjkom.
Nova stara mađarska vlada reagirala je na povećanje manjka programom striktnih mjera, koji uglavnom obuhvaća povećanja poreza, posebno onih korporativnih i PDV-a. Premijer Ferenc Gyurcsany izrazio je nadu da će uspjeti srezati manjak s osam posto BDP-a u ovoj na tri posto BDP-a u 2008.
Međunarodni monetarni fond (MMF) nedavno je sugerirao Budimpešti da su te projekcije previše optimistične. Želi li biti vjerodostojna, Mađarska mora uštedjeti više proračunskih sredstava i usvojiti strategiju konsolidacije, naglasio je MMF, upozoravajući Budimpeštu da bi politika oslonjena na povećanje poreza mogla naškoditi gospodarskom rastu.
Analiza Christiana Menegattija i Nouriela Roubinija pokazuje da Mađarska bilježi visoki proračunski i manjak platne bilance te pad štednje i pad ulaganja. Riječ je o analizi koja obuhvaća 14 zemalja središnje i jugoistočne Europe i autori su utvrdili da sve one bilježe - u većini slučajeva značajne - manjkove u bilanci plaćanja.
Posebno u Mađarskoj i Turskoj pojavljuju se i naznake snažnog uzleta kada su pitanju cijene imovine. Autori zaključuju da postoji značajan rizik zaraze "budući da mnoge od tih zemalja dijele slične ranjivosti i zajedničke kreditore".