FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mađarskoj snižen rejting za dugoročno zaduživanje

BUDIMPEŠTA, 16. lipnja 2006. (Hina/AP) - Agencija za izdavanje kreditnih rejtinga Standard & Poor's u četvrtak je snizila rejting za dugoročno zaduživanje Mađarske, navodeći kao razloge tome zabrinutost zbog ogromnog proračunskog deficita i rastuće zaduženosti te zemlje.
BUDIMPEŠTA, 16. lipnja 2006. (Hina/AP) - Agencija za izdavanje kreditnih rejtinga Standard & Poor's u četvrtak je snizila rejting za dugoročno zaduživanje Mađarske, navodeći kao razloge tome zabrinutost zbog ogromnog proračunskog deficita i rastuće zaduženosti te zemlje.

"Odluka o snižavanju kreditnog rejtinga odraz je nastavljenog oslabljivanja mađarskih javnih financija vrlo visokim proračunskim manjkovima i podataka o brzorastućem zaduživanju mađarske vlade", stoji u priopćenju kreditnog analitičara Standar & Poor's-a Kaija Stukenbrocka.

Mađarska je vlada na to reagirala tvrdnjom kako je ta procjena temeljena na prošlosti, te da će njezin program strogih mjera promijeniti tu situaciju. Ministar financija Janos Veres za novinsku agenciju MTI kazao je kako "to snižavanje odražava situaciju u prošlosti" i istakao da će program strogih fiskalnih mjera - usmjerenih na brzo reduciranje proračunskog manjka i značajno smanjenje javne potrošnje - poboljšati situaciju.

"Kada postane potpuno jasan cjelovit učinak mjera, negativna će procjena biti promijenjena", kazao je on, dodavši da ti planovi nisu usmjereni samo na jednostavnu korekciju, već im je cilj državu učiniti jeftinijom i učinkovitijom.

Standard & Poor's snizio je mađarski rejting za jednu stepenicu, na BBB+, s A-, uz negativne prognoze, što je izazvalo nemire na lokalnim tržištima valuta. Niži rejting Mađarsku je ostavio suočenu s potencijalno skupljim zajmovima.

Suočen s proračunskim manjkom gotovo tri puta većim od limita Europske unije (EU) za zemlje eurozone, mađarski socijalistički premijer Ferenc Gyurcsany i njegov novi kabinet najavili su protekloga vikenda niz poreznih povećanja i smanjenja potrošnje usmjerenih na rezanje ogromnog proračunskog deficita.

Vlada je prošle subote priznala da bi bez tih mjera deficit u ovoj godini premašio osam posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) - u usporedbi s EU-ovim 3-postotnim limitom za zemlje eurozone. No, S&P's u svojim prognozama tu brojku u 2006. stavlja na 11 posto BDP-a, predviđajući pad na "još uvijek visokih" 6,8 posto u 2009.

U priopćenju te agencije još stoji da će tako visok proračunski manjak onemogućiti Mađarskoj priključenje eurozoni prije 2014, te da su najavljene mjere doduše "korak u pravom smjeru, ali nedovoljne".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙