Državni tajnik u MUP-u Ivica Buconjić uvodno je obrazložio da zakon predviđa da se liječnički pregled za dobivanje dozvole za držanje i nošenje oružja ubuduće, umjesto svakih deset, mora obaviti svakih pet godina.
Predviđa se i uvođenje tehničkog pregleda oružja koji podrazumjeva utvrđivanje ispravnosti oružja i usporedbu istovjetnosti podataka na oružju s podacima iz službene evidencije. Podaci bi se unosili u knjižicu, a redovni tehnički pregled obavljao bi se svakih deset godina, s tim da bi troškove snosio vlasnik.
Prvi metak iz oružja ispaljivao bi se pod nadzorom nadležnih službi, što bi MUP-u omogućilo da stvori bazu podataka te u svakom trenutku utvrdi iz kojeg je oružja neki metak ispaljen.
Ponovno bi se uvela tzv. legalizacija oružja i njegova dobrovoljna predaja, s tim da građani više ne bi sami nosili oružje u policiju, nego bi pozivali policiju i predavali joj ga.
Oružje bi se razvrstalo u četiri kategorije - zabranjeno oružje, dozvoljeno oružje uz prethodno odobrenje, dozvoljeno oružje koje je potrebno prijaviti nadležnom tijelu, te dozvoljeno oružje koje nije potrebno prijaviti.
O novom zakonu o oružju (u prvom čitanju) raspravljaju saborski klubovi.