Usprkos dramatičnom upozorenju predsjednika WTO-a Pascala Lamya da se radi o trenutku "sad ili nikad", SAD nije ublažio svoje stajalište glede potpora poljoprivredi, dok Unija, prema ocjeni Amerikanaca, nije otišla dovoljno daleko glede smanjivanja poljoprivrednih pristojbi.
"Neće doći do nikakvog napretka ukoliko dvije strane ostanu 'ukopane' u svojim stajalištima", ocijenio je europski povjerenik za trgovinu Peter Mendelson.
Oko 60 ministara, trećina WTO-a, okupilo se u Ženevi kako bi dogovorili sporazum o trgovini poljoprivrednih i industrijskih proizvoda.
Ti su složeni pregovori, koji prema postojećem planu već kasne dva mjeseca, zapeli zbog zahtjeva siromašnijih zemalja da 25-člana Unija i Sjedinjene Države pristanu na veća smanjenja potpora za svoje poljoprivrednike.
EU je posljednjih tjedana dao naslutiti kako je spreman pristati na veće otvaranje svojeg tržišta za uvoz poljoprivrednih proizvoda, ali pod uvjetom da i Washington pristane na smanjenje razine subvencija koje daje svojim poljoprivrednicima. Obje te zemlje od vodećih zemalja u razvoju kao što su Brazil i Indija traže dopuštanje veće inozemne konkurencije za svoje industrije i usluge.