Iako će se ministri trgovine u četvrtak sastati u Ženevi kako bi posljednji put pokušali spasiti ciklus multilateralnih pregovora iz Dohe, svjesni su da postoje i drugi načini da se uklone prepreke trgovini u svijetu.
U proteklih 60 godina pri WTO-u je registrirano 348 bilateralnih ili regionalnih trgovinskih sporazuma, od kojih je 197 još na snazi.
Iako je teško precizno utvrditi njihov utjecaj na trgovinu u svijetu, procjenjuje se da reguliraju oko 40 posto svjetske trgovine.
"Svaka je zemlja sklopila nekakav bilateralni sporazum", primijetio je Lionel Fontagne, čelnik instituta za međunarodnu politiku Cepii.
SAD se već snažno oslanja na NAFTA-u, trgovinski pakt koji ga povezuje s Meksikom i Kanadom, podsjetio je Fontagne.
"Ako stvari pođu po zlu u WTO-u, Europa će pokrenuti nove trgovinske inicijative ili će ponovno aktivirati one koje trenutno miruju", dodao je, navodeći kao primjer pregovore Europske unije sa skupinom latinoameričkih zemalja Mercosur, koja obuhvaća Brazil, Argentinu, Paragvaj i Urugvaj.
Izvršni direktor WTO-a Pascal Lamy je kao jedan od važnih razloga za hitno sklapanje multilateralnog sporazuma u okviru WTO-a naveo potencijalne neravnoteže u položaju pojedinih zemalja pri sklapanju bilateralnih sporazuma.
"Oslabe li pregovori multilateralni sustav, bit će to loša vijest za najsiromašnije zemlje koje neće moći zaštititi svoje interese u bilateralnom okviru", naglasio je Lamy.