COREPER je prihvatio izviješća o screeningu Europske komisije za poglavlja Tržišno natjecanje i Carinska unija, rekao je izvor.
Za poglavlje Carinska unija nema mjerila, tzv. "benchmarksa", tako da je Vladi u Zagrebu već upućen službeni poziv austrijskog predsjedništva da dostavi svoja pregovaračka stajališta.
Kod poglavlja Tržišno natjecanje, Hrvatska je dobila mjerila i pregovore će moći otvoriti tek kad ispuni ukupno četiri mjerila.
Izviješće za Tursku u poglavlju Carinska unija nije prihvaćeno, što je prvi put da COREPER prihvaća izviješće Komisije za Hrvatsku, a za Tursku odbija, čime je već na ovoj razini postupak razdvojen. Turska nije prošla jer još nije ratificirala Dodatni protokol o proširenju carinske unije između te zemlje i proširene Unije. Među 10 novih članica EU-a nalazi se i Cipar, koji Turska ne priznaje.
Kako se doznaje u pismu austrijskog predsjedništva stoji da EU u ovoj fazi smatra Hrvatsku dovoljno pripremljenom i spremnom da otvori pregovore o poglavlju Carinska unija. Hrvatsku se također poziva da dostavi svoje pregovaračke pozicije za to poglavlje. Iz hrvatskih izvora se doznaje da je pripema pregovoračkih pozicija sada u "zreloj fazi".
U drugom pismu, Hrvatska je obavještena da su joj u poglavlju Tržišno natjecanje uvedena mjerila za otvaranje pregovora. Otvaranje pregovora o tom poglavlju bit će moguće kada se države članice EU-a usuglase da su mjerila ispunjena.
Riječ je o četiri mjerila koja se odnose na državne potpore. U prvom mjerilu se traži da Hrvatska usvoji program restrukturiranja čeličnog sektora, u drugom da se izrade individualni programi restrukturiranja pojedinih brodogradilišta, koja posluju uz pomoć državnih potpora. Ti se programi kasnije trebaju uključiti u cjeloviti nacionalni program restrukturiranja sektora brodogradnje.
Treće mjerilo se odnosi na fiskalne potpore, što znači da će se hrvatski zakon o poticanju ulaganja, zakon o slobodnim zonama i zakon o porezu na dobiti morati uskladiti s pravilima EU-a o državnim potporama.
Prva tri mjerila proizlaze iz obveza koje je Hrvatska preuzela u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Četvrto mjerilo odnosi se na transparetnost svih državni potpora, što znači da se traži detaljni podaci o svim mjerama potpore u sektoru aluminija, tekstila, odjeće i obuće, automobilskih dijelova i turizma.
U mjerilima se ne traži da se odmah obustave državne potpore, nego izrada programa, koja će sadržavati mjere usmjerene na to da navedeni proizvodni sektori u određenom roku mogu izdržati konkurentski pritisak bez državne pomoći.
Poglavlje Tržišno natjecanje jedno je od najtežih poglavlja, u kojem je manje važna brzina, a više kvaliteta pregovora.
Do sada je COREPER ukupno prihvatio izviješća o screeningu ukupno za pet poglavlja. U dva poglavlja - Javne nabave i Tržišno natjecanje postavljena su mjerila za otvaranje pregovora, a u tri - Znanost i istraživanje, Obrazovanje i kultura i Carinska unija nema mjerila. Prije ljetne stanke, očekuje se prihvaćanje još nekoliko izviješća.
Pregovori o Znanosti i istraživanju već su zatvoreni, a za Obrazovanje i kulturu mogli bi biti otvoreni u srpnju ili u rujnu.
U poglavljima u kojima nema mjerila, uz poziv zemlji kandidatkinji da dostavi svoje pregovoračke pozicije, COREPER istodobno zatraži od Komisije da izradi nacrt zajedničke pregovoračke pozicije EU-a. Nakon što se na stolu nađu obje pregovoračke pozicije pregovori se mogu otvoriti.
Sa strane Europske unije odluke, koje se odnose na proširenje, donose se jednoglasno. To znači da kod prihvaćanja izviješća o screeningu, zajedničkih pregovoračkih pozicija, kod otvaranja i zatvaranja pregovora o svakom poglavlju sve zemlje članice moraju biti za da bi se odluka donijela.
(Hina) xsv ysl