"Odluke koje će vodstvo ove zemlje donijeti u predstojećim mjesecima su izazov. Ako se želite angažirati u istinskom partnerstvu s euroatlantskom zajednicom, naći ćete spremne partnere", izjavio je Polt na konferenciji Atlantskog vijeća Srbije "Pet godina u obitelji: partnerstvo, uspjeh, buduća vizija i novi izazovi".
Polt je reagirao na izjavu srbijanskog premijera Vojislava Koštunice, koji je prije nekoliko dana kazao da je "politika neprekidnog uvjetovanja, koja se već duže vrijeme vodi prema Srbiji duboko pogrešna i dosad je proizvela negativne posljedice".
Na to je, kako prenose mediji, reagirala Christina Nađ, glasnogovornica europskog povjerenika za proširenje Europske unije Olija Rehna izjavom da "nije ozbiljno optužiti EU za vlastite neuspjehe", te dodala da je "puna suradnja s Haškim sudom već duže dobro poznat uvjet za Srbiju". Također je dodala kako je europski povjerenik Rehn zahvalan što Vojislav Koštunica nije na njega prebacio odgovornost za poraz (6:0) nogometne reprezentacije Srbije i Crne Gore od Argentine na Svjetskom prvenstvu.
Šef Ureda za odnose s medijima Vlade Srbije Srđan Đurić izjavio je agenciji Fonet, kako prenose beogradski mediji u četvrtak, da se ne cijeni dovoljno činjenica da je Vlada Srbije omogućila da 16 haških optuženika ode u Den Haag, te dodao da je u interesu Srbije, ali i EU, da se grade "partnerski odnosi" umjesto politike uvjetovanja.
"Rekao bih da nije lijepo niti davati kvalifikacije o tome je li neka politika uspješna ili nije. Kad je riječ o opasci o nogometu, za razliku od naše reprezentacije, Finska se nije ni plasirala na Svjetsko prvenstvo, a ne sjećam se niti kad joj je to posljednji put uspjelo", izjavio je Đurić.
Unatoč razmjeni teških riječi između Beograda i Bruxellesa, predsjednik Nacionalnog savjeta za suradnju s Haškim sudom Rasim Ljajić ocjenjuje da Srbija nije u sukobu s EU, jer je "odnos veličina takav da je to iluzorno".
"Naš je interes da s EU normaliziramo odnose", kazao je Ljajić u četvrtak Radiju B92, dodajući da ni premijer Koštunica ni Vlada ne vide sukob Srbije i EU kao perspektivu, te da se mora ukazati na greške EU, ali i uskladiti ciljeve s objektivnim mogućnostima i "činjenicom da međunarodna pozicija Srbije nije sjajna".
Europska komisija je, inače, početkom tjedna priopćila kako ostaje pri stajalištu da nastavi pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji sa Srbijom istoga trenutka kada ona uspostavi punu suradnju s Haškim sudom, što u prvom redu podrazumijeva uhićenje i izručenje haškog optuženika Ratka Mladića.