Dr. Michael R. Adams sa spomenutog sveučilišta i njegovi kolege ustvrdili su da se kod laboratorijskih miševa hranjenih obrocima bogatim brokulom, mrkvama, graškom, kukuruzom i grahom razvilo puno manje plakova nego kod onih koji su jeli obroke siromašne povrćem.
Za ljude vrijedi isto pravilo - staro pravilo koje su nam zdravstveni radnici, ali i naše majke i bake neprestano ponavljali - "pojedi svo povrće sa svojeg tanjura".
Znanstvenici su studiju proveli na 6 tjedana starim miševima. Polovina ih je hranjena većom količinom povrća, a druga polovina nije konzumirala povrće. Nakon šesnaest tjedana američki su znanstvenici ustanovili da se ateroskleroza razvila kod 38 posto miševa manje iz prve, nego iz druge grupe. Ustanovljeno je da su te životinje imale i manji kolesterol te puno niže razine proteina koje utječu na kroničnu upalu krvnih žila, čime bi se mogla objasniti bolja prohodnost arterija, smatra dr. Adams.
Vjeruje se da kronična upala krvnih žila doprinosi razvoju ateroskleroze, a dosadašnja su istraživanja
pokazala da sastojci povrća poznati pod nazivom polifenoli djeluju protuupalno i kao antioksidansi. Povrće je k tomu bogato vitaminima koji su antioksidansi. Znanstvenici su tijekom studije koristili brokulu, grašak, kukuruz i mrkvu jer je riječ o najčešće konzumiranom povrću među američkom populacijom.