Projekt "Stop nasilju među djecom" UNICEF je pokrenuo 2003. u suradnji s ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa i Zavodom za školstvo zbog potrebe za učinkovitim pristupom koji će djelovati na trajno sprječavanje i smanjenje nasilja u školama. U program je uključeno 216 škola iz cijele Hrvatske, od kojih 110 nosi počasni naziv Škola bez nasilja.
Vanjska procjena koju je proveo Institut za društvena istraživanja - Centar za istraživanja u obrazovanju pokazala je da je program učinkovit ako se provodi prema planu te da smanjuje razinu nasilja i povećava kompetentnost učitelja. Za provedbu ovog programa UNICEF je prikupio 3.500.000 kuna, od toga 79 posto kroz donacije građana i poslovnog sektora, a 21 posto prilozima vladinih tijela i lokalne uprave, kaže se u priopćenju UNICEF-a.
Dvodnevna Međuvladina konferencija u Palenciji predstavlja nastavak rada na obećanjima koja su dana djeci u svibnju 2002. na Posebnom zasjedanju UN-a o djeci, kada su se zemlje svijeta obvezale da će raditi na svijetu po mjeri djece, dodaje se u priopćenju.
Sudionici konferencije u Palenciji, kako stoji u priopćenju, raspravljali su o tri izazova za djecu u ovom dijelu svijeta: "Siromaštvo djece i socijalna isključenost", "Nasilje nad djecom" i" Mehanizmi praćenja dječjih prava".
Glavna poruka UNICEF-a je kako upravo siromaštvo, nasilje i isključenost dominiraju u životima milijuna djece u Europi i središnjoj Aziji, unatoč ostvarenom napretku u pravnim i institucionalnim reformama.
Nasilje nad djecom posebna je tema obrađena u referentnom izvještaju koje je naručila Opća skupština UN-a, a predstavit će je glavni tajnik UN-a Kofi Annan u listopadu ove godine. Materijali iz hrvatskog programa za sprječavanje nasilja među djecom već su uvršteni u razmatranje za izvještaj.
Kako se ističe u priopćenju kronični nedostatak pouzdanih, usporedivih podataka koji su klasificirani prema prihodu, rodu, godinama, etničkom i socijalnom podrijetlu te mjestu boravka, ključni je izazov. Bez ovakvih podataka teško je pokrenuti najpotrebnije aktivnosti i mjeriti napredak u ostvarenju dječjih prava koje utjelovljuje Konvencija o pravima djeteta.
Niz godina UNICEF poziva vlade na viši stupanj konzultacije s djecom i dječju participaciju u istraživanjima, oblikovanju i praćenju politika i programa za djecu. Djeca, zajedno s civilnim sektorom, medijima, saborskim zastupnicima i pružateljima usluga čine kritičnu masu koja može doista učiniti ovu regiju - područjem dostojnog djece, dodaje se u priopćenju.