"Ukupno je 1.075 djece džokeja vraćeno obiteljima otkako je 2005., zakonom zabranjeno koristiti djecu za utrke devama i pokrenut program povratka", objavio je pomoćnik ministra unutarnjih poslova general Saif al-Chaafar.
Djeca su uglavnom dolazila iz Pakistana, Bangladeša, Sudana, Mauritanije, Eritreje a prodavale su ih njihove siromašne i brojne obitelji kako bi mogle preživjeti, često dok su djeca imala samo četiri godine i vrlo malu težinu koju su im gospodari nastavili održavati izgladnjivanjem, objavila je UN-ova agencija za djecu Unicef.
Program repatrijacije i rehabilitacije djece stoji oko 2,7 milijuna dolara i financiraju ga Emirati u suradnji s Unicef-om od 2005., kada je američki State Department izbrisao Emirate s popisa zemalja optuženih za trgovinu ljudima.
Od 2005., zakonom se mlađima od 18 godina i lakšima od 45 kila brani sudjelovanje na utrkama, a prekršitelji se kažnjavaju kaznom zatvora do tri godine i novčanom kaznom.
Unicef je otvorio centre za rehabilitaciju u Emiratima i u zemljama porijekla kako bi traumatiziranoj djeci pružio medicinsku i psihološku pomoć te omogućio obrazovanje koje im je bilo uskraćeno.
Većina djece u Emirate je bila tajno dovođena radi prodaje što otežava njihov povratak jer su roditelji često nepoznati, upozorava Unicef.
Emirati ostaju vodeća zemlja Perzijskog zaljeva po utrkama deva s nagradama do 19 milijuna dolara, a u svakoj utrci sudjeluje do 50-ak deva na kojima danas sjede roboti težine četiri do pet kilograma.
Deva pobjednica utrke nedavno je bila prodana po rekordnoj cijeni od 1,1 milijun dolara, objavio je emiratski djelatnik ministarskog odjela za utrku deva.