"Nakon ulaska Bugarske, Rumunjske i Hrvatske u Europsku uniju mora doći kraj automatizmu u procesu proširenja", izjavio je Stoiber. Bavarski premijer je zatražio da nakon ulaska ovih zemalja u EU unija prvo preispita svoje mogućnosti i sposobnosti proširenja.
On smatra da je nakon ulaska ovih zemlja u EU, Europi potrebno razdoblje "konsolidacije i razmišljanja" oko njenih granica.
"EU mora jasno definirati svoje granice i svoj identitet jer bi u protivnom mogla zbog veličine samu sebe uništiti", smatra Stoiber naglašavajući istodobno da za ostale kandidate treba pronaći alternative punopravnom članstvu.
"EU mora jasno pokazati znak STOP a aspirantima na punopravno članstvo koji neprestalno izviru mora pružiti alternativu", smatra Stoiber. Kao alternativu punopravnom članstvu Stoiber je naveo već i prije spominjanu mogućnost "privilegiranog partnerstva" što posebice vrijedi za Tursku koja, prema Stoiberu, nikada neće postati punopravnom članicom.
"Ulazak Turske u EU ne dolazi u obzir. EU ne bi bila u stanju, s obzirom na gospodarske probleme u Turskoj ali i ogromne društvene i kulturne razlike, primiti ovu zemlju u svoje članstvo", zaključio je Stoiber.
Stoiber je srednjoročno gledano isključio i mogućnost punopravnog članstva za zemlje Zapadnog Balkana.
"Dugoročna europska perspektiva je najviše što se ovim zemljama trenutno može ponuditi", zaključio je Stoiber.
Za Bugarsku i Rumunjsku bavarski je premijer zatražio uvođenje zaštitne klauzule "širokog područja" koje bi u slučaju zloupotrebe omogućile zamrzavanje sredstava EU-a.