"Više od 30 tisuća Srba iz Hrvatske je u izbjeglištvu, uglavnom u Srbiji. Ostali su uglavnom stariji ljudi. Oni polako umiru i ako se nastavi ovakav demografski trend imat ćemo prorijeđeno srpsko stanovništvo u svim eparhijama Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj", kaže mitropolit Jovan dodajući da je najteža situacija u mjestima koja su bila zahvaćena ratom, na prostoru Pakraca, Daruvara, Virovitice i Podravske Slatine, gdje već ima sela u kojima su pravoslavne crkve zatvorene, jer tamo više nema Srba.
Ponovno otvaranje Muzeja SPC u Zagrebu na najbolji način pokazuje da su Srbi koji su stoljećima živjeli na prostoru Hrvatske bili na visokoj razini nacionalne svijesti, kaže mitropolit Jovan, ali ističe da - unatoč ponovnom otvaranju riznice - u suradnji hrvatske države i SPC ima još teškoća, jer se hrvatska Vlada ne pridržava sporazuma po kojem bi trebala sufinancirati obnovu 25 u ratu porušenih crkava. Taj je broj smanjen na pet, obnovu po jedne crkve u svakoj eparhiji, dok ostale crkve obnavlja sama SPC.
Također, mitropolit Jovan ističe da je SPC bila isključena iz privatizacije stanova u Hrvatskoj, kao i da je još u sporu zbog kina "Zagreb" na Cvjetnom trgu: "Mi smo vlasnici te zgrade i pored raznih zakulisnih igara ustrajat ćemo da nam taj objekt bude vraćen", kaže on.