Ekolozi koji prikupljaju podatke sa Sjevernog pola kažu da je klima prije 55 milijuna godina bila toliko topla - zbog stakleničkih plinova u atmosferi - da je Arktičko more bilo ugodno za kupanje. Po nalazima iz uzoraka morskog dna, prikupljenih tijekom ekspedicije 2004., vidi se da je prosječna temperatura na Sjevernom polu iznosila 24 stupnja, a prosječna temperatura Sjevernog mora bila je viša od njegove današnje ljetne temperature.
Prije 55 milijuna godina, kako kažu znanstvenici, došlo je do masovnog otpuštanja nekog stakleničkog plina - vjerojatno metana ili ugljičnog dioksida - u atmosferu. Taj se plin nalazio, kako se smatra, u morskom dnu odakle je ispušten u zrak nakon nekog jakog geološkog poremećaja, vjerojatno potresa. Rezultat je bio - globalno zatopljenje. Dokaze u prilog tomu nude uzorci arktičkog dna, gdje su nađeni ostaci tropskih alga.
U jednom drugom istraživanju otkriveno je da je desetak milijuna godina kasnije sjeverna zemljina hemisfera već bila u procesu jakog zahlađenja, sa zaleđenjem arktičkog oceanskog bazena i nastankom morskog leda, vjerojatno ledenjaka.
Izvješća o tim istraživanjima objavljena su u časopisu "Nature".