FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Deppler: rast od 6 posto u Hrvatskoj samo uz reforme i fiskalnu konsolidaciju

ZAGREB, 9. lipnja 2006. (Hina) - Hina- Financijski servis
ZAGREB, 9. lipnja 2006. (Hina) - Hina- Financijski servis

Deppler: rast od 6 posto u Hrvatskoj samo uz reforme i fiskalnu konsolidaciju

Hrvatska, ne provede li uspješno velike strukturne reforme i ne dođe li do fiskalne konsolidacije, teško može očekivati da će dostići stope gospodarskog rasta od 6 ili 7 posto, što je određeno kao strateški cilj, rekao je danas direktor europskog odjela Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Michael Deppler.

Stoga MMF Hrvatsku, ali i ostale zemlje regije koje su u sličnoj situaciji, potiče na smanjivanje državnog sektora, smanjenje fiskalnog deficita, državnog vlasništva u gospodarstvu, te razine zakonske reguliranosti gospodarstva, rekao je Deppler na konferenciji za novinare povodom predstavljanja MMF-ove prognostičke publikacije World Economic Report.

Iskustva zemalja koje su unazad 20 godina bile ekonomski najuspješnije, poput Velike Britanije, Irske, Danske ili Nizozemske, pokazuju da je brži rast postignut upravo stoga što su krenule u tom smjeru i to bi trebala biti strategija i za Hrvatsku, ustvrdio je Deppler.

Pritom je istaknuo kako, iako raste dvostruko brže od zemalja EU, Hrvatska, kao i većina zemalja u regiji, još uvijek bilježi i dvostruko manji rast u odnosu na ostale zemlje u razvoju. Ključna razlika između tih dviju skupina zemlja upravo je u ulozi države u gospodarstvu te u pitanju reguliranosti gospodarstva, rekao je Deppler.

Upitan kako MMF u tom kontekstu ocjenjuje hrvatsku monetarnu i fiskalnu politiku, odgovorio je da se misija MMF-a ne bi složila s nalazima nedavnog pregleda ostvarivanja stand-by aranžmana da ne misli da one nisu ispravne.

Također, komentirao je i prognozu iz World Economic Reporta kako Hrvatsku u idućoj godini očekuje dodatno povećanje deficita tekućeg računa platne bilance, rekavši da su prve procjene govorile o padu ispod 6 posto BDP-a, ali da se sada čini da bi ta stopa mogla biti ipak veća, uglavnom zbog visokih cijena nafte.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙