U izvješću D&B, koje danas prenosi zagrebačka tvrtka BonLine, navodi se da je MMF pozitivnom ocijenio znatan napredak u fiskalnoj konsolidaciji, kao i napredak u provođenju strukturnih reformi postignut u okviru programa stand-by aranžmana tijekom 2004. i 2005. godine te je Izvršni odbor MMF-a odobrio produljenje aranžmana do 15. studenog ove godine.
Analitičari D&B-a pritom navode kako je hrvatska Vlada uspjela smanjiti državni proračunski deficit sa 6,3 posto BDP-a iz 2003., na 4,3 posto u 2005. (uključujući i kvazifiskalne pozicije HBOR-a).
Također, ističe se i da je 2005. po prvi put postavljen srednjoročni okvir za fiskalnu politiku u obliku proračuna za trogodišnje razdoblje, što bi trebalo omogućiti bolje i transparentnije upravljanje državnim financijama.
Istodobno, strukturne su reforme napredovale bolje od prvotnih očekivanja izvornog programa, pri čemu se posebice navode revizija formule indeksiranja mirovina, koja ih usklađuje s kretanjima plaća i cijena, zatim uvođenje administrativne naknade za medicinske usluge, početak provođenja plana smanjenja subvencija u srednjeročnom razdoblju te implementacija novog zakona o državnim potporama, usklađenog s pravnom stečevinom EU.
Ističe se i kako je, usprkos smanjenju poticaja, postignut značajan gospodarski rast te da je stopa inflacije pritom ostala relativno niska.
Iz izvješća MMF-a u D&B-u izdvajaju i odobravanje koje je MMF izrazio o Vladinom planu smanjenja deficita na 3,3 posto BDP-a u ovoj godini, a koji bi se trebao postići prvenstveno reformama u sektoru zdravstva.
Navodi se i kako će središnja banka nastaviti utjecati na smanjivanje ranjivosti sustava održavanjem niske stope inflacije, stabilne kune i podizanjem obveznih rezervi za novo zaduživanje poslovnih banaka, kako bi se smanjio državni dug.