Na američkom je tržištu tako barel nafte pojeftinio 35 centi, na 70 dolara, obilježivši tako četvrti uzastopni dan gubitaka. Na tržištu u Londonu cijena sirove nafte marke Brent istodobno je oslabila 15 centi pa iznosi 68,90 dolara za barel.
Cijene nafte pale su nakon ubojstva vođe Al-Qa'ide u Iraku Abu Musaba al-Zarqawija, koje je irački ministar unutarnjih poslova u petak nazvao "novim početkom", što je na tržištu izazvalo rast nada u poboljšanje sigurnosti isporuka iz te zemlje.
Analitičari, međutim, upozoravaju kako ne treba previše očekivati od ubojstva Zarqawija, odgovornog za smrt stotina ljudi, jer samim time neće nestati prijetnje naftnom sektoru pritisnutom desetljećima ratova i sankcija.
"Mislimo da Zarqawijeva smrt neće donijeti veću sigurnost iračkom naftnom sektoru, gdje će političke nestabilnosti i nasilje nastaviti štetiti izvozu i ulaganjima", kazao je David Thurtell iz Commonwealth Bank of Australia.
Irak jedva uspijeva izaći na kraj s isporukama od dva milijuna barela nafte dnevno. Usporedbe radi, prije američke invazije na tu zemlju 2003, svjetsko je tržište opskrbljivala s 2,5 milijuna barela nafte dnevno.
Tržišni sudionici nervozni su i zbog prekida opskrbe iz Nigerije, osmog po veličini svjetskog izvoznika nafte, gdje su militanti u četvrtak oslobodili pet otetih južnokorejskih ugovaratelja, nakon napada na Shellovo postrojenje na ušću rijeke Niger.
No, učinak prekida opskrbe i geopolitičkih napetosti na rast cijena nafte korigiran je zabrinutostima da visoke cijene potiču rast inflacije i usporavanje rasta u ključnim potrošačima kao što su Sjedinjene Države, pridonijevši tako slabljenju cijena nakon travanjskih rekordnih razina od 75,35 dolara za barel.