Pravoslavni mitropolit Eparhije zagrebačko-ljubljanske i cijele Italije Jovan pozdravio je predstavnike Vlade, vjerskih zajednica, izvršne i zakonodavne vlasti, kao i diplomatskog zbora, Grada Zagreba, političkih stranaka, udruga i druge visoke goste. Otvaranju je bio nazočan i izaslanik predsjednika srbijanske Vlade Pero Lađević.
Mitropolit je ukazao na "bogatu i mukotrpnu povijest izloženih eksponata, koji su neprocjenjiva sakralna vrijednost", izrazivši uvjerenje da će sakralna riznica služiti miru i zbližavanju. Kao Feniks, i ova je muzejska postava crkvene riznice iz ruševina zadnjeg ratnog vihora doživjela svoju obnovu u novom Muzeju, kazao je mitropolit zahvalivši svima koji su sudjelovali u spašavanju blaga.
Ministar Božo Biškupić pozdravio je nazočne u ime spriječenog premijera Ive Sanadera, istaknuvši da se Muzej SPC svojom izložbenom djelatnošću uvrštava u mrežu muzeja te da njegovo ponovno otvaranje ima višeznačnu ulogu. Brojni predmeti iz bogatog fundusa predstavljaju bitan dio duhovnog sadržaja srpskog naroda i djelovanje Pravoslavne crkve u Hrvatskoj, a velik dio eksponata je u korpusu svjetske baštine. Ocijenio je kako se otvaranjem muzeja potvrđuje poštivanje kulturnih različitosti i vjerska tolerancija, koji utječu na redefiniranje vrijednosnih sustava, na ravnopravnost, poštivanje ljudskih prava i dr. Podsjetio je na važnost suživota, zajedništva i poštivanje kulturnog nasljeđa, te se zauzeo za budućnost bez nesporazuma i sukoba.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić drži da je Zagreb tim muzejom bogatiji za još jedno kulturno događanje, najavivši za jesen besplatne posjete muzejima, galerijama i koncertnim dvoranama za mlade do 26 godina, koje će Grad subvencionirati. U ovom projektu i zajedništvu demonstriramo suživot, solidarnost, toleranciju, demokraciju i europsko lice Zagreba, kazao je Bandić.
Prema katalogu izložbe, postavku čini 250 izložaka, ikona od 16. do 20 stoljeća, rukopisnih i starih knjiga, liturgijskih predmeta od metala i drveta, eksponata od tekstila i ostalih predmeta.
Stalna postavka Muzeja Eparhije zagrebačko-ljubljanske otvorena je 1985., da bi 11. travnja 1992. bila minirana zgrada Mitropolije u Ulici Đure Deželića, u kojoj je bio smješten i Muzej. Do prije dvije godine, kada se počelo raditi na novom muzeju u Ilici, crkveno umjetnički predmeti bili su smješteni u metalnim sanducima.