"Ono što je važno jest brzina reformi i sposobnost zemlje da ispuni sve obveze koje proizlaze iz članstva, na što je hrvatska vlada i administracija potpuno fokusirana, a siguran sam da će biti učinkoviti u tome", izjavio je Rehn novinarima nakon sastanka s bugarskim Sergejom Staniševim.
Rehn je zamoljen da komentira svoj jučerašnji govor u francuskoj Nacionalnoj skupštini u kojemu je rekao da je Hrvatska zemlja koja će nakon ulaska Bugarske i Rumunjske vjerojatno sljedeća ući u Europsku uniju, ali ne prije kraja desetljeća.
Rehn se u svom odgovoru našalio u pogledu nedoumica kada zapravo završava desetljeće. "Stalno raspravljam sa svojom ženom, koja je rođena 1960. i koja tvrdi da je ona iz 60-tih godina, a prema mojoj logici ona je iz 50-tih. Ako uzmete pristup moje žene, onda je kraj 2009. godina kraj desetljeća", rekao je Rehn.
No, "ozbiljno govoreći, na Hrvatskoj je da doslovce ispuni sve kriterije za članstvo".
Rehn je u utorak pred izaslanstvom francuske Nacionalne skupštine za EU-u izjavio da nakon "ulaska Bugarske i Rumunjske, koje su zaključile pristupni sporazum 2005. godine, narednih godina nije predviđeno nikakvo novo pristupanje, u svakom slučaju ne prije kraja ovoga desetljeća.
"Sljedeća zemlja koja će biti na listi vjerojatno je Hrvatska - kažem vjerojatno jer će ta zemlja morati prethodno ispuniti sve tražene uvjete", rekao je Rehn.
Nakon Hrvatske sada je nemoguće predvidjeti daljnji tijek događaja što se tiče proširenja. "Nakon toga svaka prognoza je nemoguća: pregovori s Turskom su počeli, ali svi znamo, uključujući i same Turke, da će proces biti dug i bez jamstava u pogledu njegova ishoda. Ista stvar vrijedi i za zemlje zapadnog Balkana, koje se nalaze na još nižem stupnju odnosa s Unijom", istaknuo je Rehn.