Tako je londonski burzovni indeks Ftse do podneva porastao za 0,44 posto na 5.694 boda. Frankfurtski DAX postigao je još snažniji rast, za 0,74 posto na 5.543 boda.
Aktivnosti spajanja i akvizicija oraspoložile su ulagače pa su dionice francuske energetske kompanije Suez poskupjele 3,3 posto nakon što je šef talijanskog energetskog diva Enel Fulvio Conti nagovijestio da bitka za preuzimanje Sueza još nije završena usprkos dogovoru o njegovom spajanju s Gaz de Franceom. Nakon tih je vijesti blago poskupjela i dionica Gaz de Francea, za 0,2 posto i talijanskog Enela, za 0,7 posto.
Poskupjela je i dionica Lloyds TSB, za 1,3 posto, nakon što je vijest da je ta britanska banka imenovala američku investicijsku banku Lehman Brothers jednim od svojih korporativnih brokera ponovno potpirila glasine o njezinu preuzimanju.
Moguća promjena vlasništva nalazi se i u pozadini poskupljenja dionice francuskog operatera telefonskih imenika PagesJaunes za 2,8 posto, pošto je France Telecom objavio da će možda prodati dio ili čak svoj cijeli vlasnički udio u toj kompaniji. Zbog te je vijesti poskupila i dionica France Telecom-a za 0,7 posto.
S druge je pak strane raspoloženje ulagača prigušilo očekivanje odluke Europske središnje banke (ECB) o kamatnim stopama u eurozoni budući da mnogi strahuju da će ih ECB podići za 0,5 umjesto prognoziranih 0,25 postotnih bodova.
To je očekivanje, poduprto dvojbama dužnosnika američke središnje banke Fed oko budućih odluka o kamatnim stopama u SAD-u, potpirilo strah među ulagačima da će središnje banke otići predaleko u svojim nastojanjima da otklone inflatorne pritiske i time potkopati gospodarski rast u Europi i SAD-u.
Tokijski burzovni indeks zabilježio je pad za čak 1,88 posto, spustivši se na najnižu razinu u proteklih šest mjeseci od 15.096 bodova.