"Nakon ulaska Bugarske i Rumunjske, koje su zaključile pristupni sporazum 2005. godine, narednih godina nije predviđeno nikakvo novo pristupanje, u svakom slučaju ne prije kraja ovoga desetljeća", rekao je Rehn u govoru pred izaslanstvom francuske Nacionalne skupštine za EU.
"Sljedeća zemlja koja će biti na listi vjerojatno je Hrvatska - kažem vjerojatno jer će ta zemlja morati prethodno ispuniti sve tražene uvjete", rekao je Rehn u govoru, koji je u Bruxellesu objavila Europska komisija.
Nakon Hrvatske sada je nemoguće predvidjeti daljnji tijek događaja što se tiče proširenja.
"Nakon toga svaka prognoza je nemoguća: pregovori s Turskom su počeli, ali svi znamo, uključujući i same Turke, da će proces biti dug i bez jamstava u pogledu njegova ishoda. Ista stvar vrijedi i za zemlje zapadnog Balkana, koje se nalaze na još nižem stupnju odnosa s Unijom", istaknuo je Rehn.
"Zemlje kandidati nisu na pragu naših vrata. Pred njima je još dug put prije nego što budu mogle ući u našu zajedničku kuću. Ali, radili bismo protiv vlastitih načela i vlastitog strateškog interesa, ako bismo im dali dojam da njihov put ne vodi nikamo", dodao je povjerenik za proširenje.
Ponovivši da je zadnji krug proširenja iz 2004. godine bio velik uspjeh u svakom pogledu, Rehn je rekao da to "svakako ne znači da treba zanemariti umor i strahove građana EU-a u pogledu proširenja. Ali to nas treba sprečavati da priznamo dodanu vrijednost pristupnog procesa, vođenog oprezno i strogo, za sve Europljane".
Ističući da Komisija "ozbiljno uzima u obzir zabrinutost oko ritma proširenja", Rehn je rekao da zbog toga predlaže stvaranje "novoga konsenzusa o proširenju utemeljenog na dva načela".
Prvo je načelo obrana strateškog interesa Europe, a to znači proširenje i konsolidaciju prostora mira, slobode i prosperiteta, dakle "poštivanje preuzetih obveza".
Drugo se načelo sastoji u tome da se osigura da Unija istodobno održi i razvija svoju sposobnost odlučivanja i djelovanja, kako unutar tako i izvan svojih granica.
"Prvo načelo: konsolidacija preuzetih obveza. To na ovom stupnju najprije znači da u doglednoj budućnosti ne možemo preuzimati nove obveze. Ali to također znači da poštujemo zadanu riječ. Potvrđujemo dakle perspektivu ponuđenu zemljama zapadnog Balkana i Turskoj", rekao je Rehn.
Ponuđena perspektiva nije nikakvo jamstvo, ističe Rehn, dodajući da će te zemlje prethodno morati doslovce poštovati uvjete postavljene u Kopenhagenu.
"Drugo načelo u našem žargonu zovemo apsorpcijskom ili asimilicijskom sposobnošću", rekao je Rehn, dodajući da se ona može ukratko definirati kao "određivanje u kojoj mjeri EU može primati nove članice, a da istodobno ostane efikasna. "Riječ je prije svega o operativnom, a ne o zemljopisnom konceptu. On vodi računa o dva čimbenika: transformaciji zemalja kandidata u zemlje članice koje u potpunosti ispunjavaju svoje obveze i razvoj politika i institucija Unije".