Na skupu u splitskom hotelu "Art" Vladin program poticaja prezentiran je gospodarstvenicima s toga područja kako bi se pojačala komunikacija i suradnja, jer je, kako je rečeno, uočeno da nisu pravilno informirani o svim mjerama koje u području malog i srednjeg poduzetništva provodi Vlada.
Vladin program poticaja iz svibnja 2004. predvidio je veća ulaganja u malo i srednje poduzetništvo kao najvitalniji dio gospodarstva u Hrvatskoj, a iz godine u godinu u to se ulaže sve više novca, rekao je Bračić.
Tako je Ministarstvo gospodarstva u 2004. godini izdvojilo oko 112 milijuna kuna, godinu kasnije 160 milijuna kuna, a ove godine ukupno 202 milijuna kuna, kroz 25 programa. Tome treba pridodati i izdvajanja ostalih ministarstva, primjerice mora i turizma, te fondova za regionalni razvoj i za zapošljavanje, pa se ove godine očekuje da će za poticanje i razvoj malog i srednjeg poduzetništva država uložiti između 300 i 400 milijuna kuna, kazao je Bračić.
Kao najbolji primjer sprege poduzetništva, države i lokalnih jedinica u Splitsko-dalmatinskoj županiji navedena je poduzetnička zona u Dugopolju, a u kojoj je povučeno najviše kreditnih sredstava za male i srednje poduzetnike, u godinu i pol dana oko 800 milijuna kuna, uključujući i kredite s državnim jamstvima.
Bračić upozorava da problema u procesu kreditiranja ima kada poduzetnik banci predstavi projekt na temelju kojega dobije novac, time zadovolji formu, a poslije ne vodi investiciju prema tom projektu. Kod banaka je problem što nemaju educirane ljude koji će s poduzetnikom razgovarati o projektu, umjesto o bilanci. Iskorak u tom smjeru trebaju napraviti i poduzetnici i banke, jer moraju postati partneri u poslu, kako bi ostvarili zajedničke interese, poručio je Bračić.