Pad zaliha gotovih industrijskih proizvoda zabilježen je i u ožujku, i to za 4,2 posto na mjesečnoj, te 1,2 posto na godišnjoj razini.
Promatrano prema područjima djelatnosti NKD-a, zalihe gotovih industrijskih proizvoda su na kraju travnja ove godine u odnosu na ožujak u rudarstvu i vađenju bile manje za 1,4 posto, dok su u odnosu na isti lanjski mjesec porasle za 21,7 posto.
U prerađivačkoj industriji pak na mjesečnoj razini bilježi se pad zaliha za 0,8 posto, dok su u odnosu na isti lanjski mjesec smanjene za 1,6 posto.
Pritom su zalihe na mjesečnoj razini najviše smanjene u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, i to za 17,2 posto, te u proizvodnji medicinskih, preciznih i optičkih instrumenata, za 12,7 posto.
Istodobno se najveće povećanje zaliha bilježi u proizvodnji metala - za 34,7 posto, te proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica - za 32,2 posto.
Na godišnjoj razini, odnosno prema stanju na kraju travnja 2005., u četvrtom mjesecu ove godine najviše su, za 31,2 posto, smanjene zalihe u izdavačkoj i tiskarskoj djelatnosti, u proizvodnji električnih strojeva i aparata za 25,5 posto, proizvodnji namještaja za 19,2 posto, te proizvodnji duhanskih proizvoda za 18,2 posto.
Najveći rast zaliha bilježi se pak kod sekundarnih sirovina, i to za čak 146,3 posto.