FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zbog previše kompjuterskih igrica djeca su usamljena

KOBLENZ, Njemačka, 4. lipnja 2006. (Hina/dpa) - Bez interesa za hobije, za prijatelje, bez apetita za normalnu hranu - to je tipična slika djeteta koje neprekidno sjedi za računalom igrajući igrice.
KOBLENZ, Njemačka, 4. lipnja 2006. (Hina/dpa) - Bez interesa za hobije, za prijatelje, bez apetita za normalnu hranu - to je tipična slika djeteta koje neprekidno sjedi za računalom igrajući igrice.

Kompjuterske igrice i televizija mogu dovesti do ovisnosti, s vrlo negativnim posljedicama: "Uspjeh u školi pada, djeca prestaju ulagati napore u kontakt s drugim ljudima i ništa ih ne zanima", kaže Peter Grosch, direktor udruge za pomoć ovisnicima u Mecklenburgu u Njemačkoj.

Budući da takva djeca rijetko izlaze i kreću se, ona također pate od debljine.

Često je teško prosuditi kada kompjuterske igre postaju pravi problem. Ako u određenom dužem vremenskom razdoblju djeca ne rade ništa dugo, onda je to ovisnost, kaže Grosch. Međutim, ne postoji jasna definicija koliko je sati za kompjuterom opasno.

"Važno je da roditelji primijete promjene u ponašanju svojeg djeteta", rekao je psiholog Juergen Detering. Ako dijete prestane ići na zborno pjevanje kao što je ranije činilo, ili počne zanemarivati prijatelje, vrijeme je za zvona za uzbunu.

Nedavna studija objavljena u Berlinu pokazuje koliko su računala prisutna u dječjim životima. Osamdeset posto tinejdžera ima vlastiti kompjuter, gotovo 70 posto dječaka i 44 posto djevojčica ima igrajuću konzolu, a devet posto pokazuje jasne znakove da provode više vremena za računalom nego je to dobro za njih.

Činjenica da dijete uživa igrajući se na računalu nije sama po sebi znak za uzbunu, ali bi mogla postati problem ako dijete počne u igrama uživati više nego u stvarnom životu.

Posebno je na udaru računalne ovisnosti dijete kojega obitelj zanemaruje ili djeca rastavljenih roditelja, te ona koju se dovoljno ne nadzire, kaže psihoterapeut iz Koblenza Martin Zobel. "Roditelji su zadovoljni da su djeca kod kuće, a što rade u svojim sobama ne zanima ih previše", dodaje.

Roditelji koji osjećaju da djeca provode previše vremena za računalom trebali bi s djetetom o tome porazgovarati, ali ne i optuživati. Ako dijete brani pod svaku cijenu svoje sate za kompjuterom, to bi isto trebao biti znak za uzbunu.

Zobel ne preporuča zabrane, već roditeljima kaže da se upute u igrice i djeci objasne moguće opasnosti. Zobel ne preporuča da se kompjuteri stavljaju u dječje sobe, a isto tako smatra da se treba odrediti koliko vremena dnevno dijete smije provesti za računalom. Ako ništa ne pomaže, treba se obratiti stručnjaku, kaže.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙