HINA - Financijski servis
Deset najvećih hrvatskih banaka čini oko 90 posto hrvatskog bankarskog tržišta, kako po veličini aktive, tako i po udjelu u ukupno ostvarenoj dobiti, prihodima, depozitima, kreditnim plasmanima, kapitalu i rezervama, no među njima je samo jedna banka u domaćem, i to državnom vlasništvu, pokazuju podaci iz posebnog priloga mjesečnika Banka pod nazivom "Bankarska industrija".
Aktiva najvećih deset hrvatskih banaka tako je na kraju 2005. iznosila 239 milijardi kuna ili 92 posto ukupne aktive 34 hrvatske banke. S neto dobiti od oko tri milijarde kuna sudjeluju pak s 91 posto u ukupno ostvarenoj dobiti bankarskog sektora, a jednako tako i s neto prihodima od naknada i provizija.
Klijentima su te banke plasirale 90,5 posto od ukupnih plasmana svih banaka ili čak 138 milijarde kuna, dok je njihov udio u ukupnom iznosu neto kamatnog prihoda 85 posto ili šest milijardi kuna.
Jednak je njihov udio i u ukupnim depozitima (147 milijardi kuna), dok u ukupnom iznosu kapitala i rezervi na prvih 10 banaka otpada 88 posto.
Mjereno vrijednošću aktive na prvom je mjestu Zagrebačka banka (ZABA) s tržišnim udjelom od 24 posto, a slijedi Privredna banka Zagreb sa 18,2 posto.
Između Erste & Steiermaerkische (koja ima udio od 11,6 posto) i Raiffesenbank Austria (11 posto) vodi se bitka za treće mjesto, s tim da je Erste bolja u 'core biznisu', a Raiffeisen uspješnija u trgovanju vrijednosnicama i prihodima od fondova i leasinga, navodi se u prilogu Banke.
HVB Splitska banka, koja je promijenila vlasnika te će od srpnja biti Societe Generale - Splitska banka, učvrstila je petu poziciju, dok je šesta Hypo Alpe-Adria banka. Listu zatvaraju OTP, Hrvatska poštanska i Slavonska banka te Volksbank.
Tako su među prvih deset najvećih banaka u Hrvatskoj dvije talijanske (ZABA i PBZ), pet austrijskih (Erste, RBA, Hypo, Slavonska i Volksbanka), jedna austrijsko-njemačka, odnosno uskoro francuska (Splitska), jedna mađarska (OTP), dok je u domaćem vlasništvu samo Hrvatska poštanska banka.
Mjesečnik Banka donosi i rang-listu 50 najvećih banaka u jugoistočnoj Europi također mjereno vrijednošću aktive, a na njoj se nalazi i 10 najvećih hrvatskih banaka, pri čemu je ZABA na drugom mjestu, iza rumunjske BCR, a čak je šest banaka iz Hrvatske ušlo u skupinu 10 najvećih u regiji.
Iz Banke pritom ističu da je među tih 50 banaka samo pet u državnom vlasništvu, (uključujući i HPB), četiri su u vlasništvu malih dioničara, a gotovo sve ostale pripadaju poznatim europskim bankama.