Čelnici jedine hrvatske parlamentarne stranke u Srbiji zamjerili su Izvršnom odboru Hrvatskog nacionalnog vijeća da se miješa u rad "Hrvatske riječi" i da time krši statut te ustanove, ali i statut krovnog tijela hrvatske manjine uopće.
DSHV među ostalim ukazuje i na sukob interesa na primjeru direktora i urednika "Hrvatske riječi" koji je istodobno član Izvršnog odbora HNV-a zadužen za informiranje.
Objavljenim stajalištima, DSHV se suglasio s prošlotjednim otvorenim pismom osnivača "Hrvatske riječi" koji su prvi ukazali na, kako naveli, "ugrožavanje autonomije" najznačajnije medijske institucije Hrvata u Srbiji.
Na izrečene kritike u ponedjeljak je reagirao i direktor "Hrvatske riječi" Zvonimir Perušić koji je u demantiju istaknuo da su optužbe navedene u pismu "neistinite i oborive".
Na primjedbe da je u sukobu interesa Perušić je naveo da "niti u jednom službenom dokumentu 'Hrvatske riječi' i HNV-a ne piše da jedna osoba ne smije istodobno obnašati dužnosti u objema institucijama".
Što se tiče uređivačke koncepcije Perušić ističe da "Hrvatska riječ" jest tribina za različita mišljenja i da uredništvo nije odbilo objaviti niti jedan suvisli tekst koji bi kritizirao određeni događaj ili pojavu u zajednici".
U događaje oko "Hrvatske riječi" u ponedjeljak se uključio i Svetislav Milanković, tajnik Gradskog muzeja u Subotici, jedan od potpisnika otvorenog pisma u kojemu se kritizira vodstvo te kuće i Izvršni odbor HNV-a.
Milanković je obraćanju javnosti naveo da je dao načelnu suglasnost takvoj inicijativi ali da nije bio upoznat sa sadržajem pisma. On precizira da se ne slaže s dijelom pisma koji se odnosi na direktora i urednika "Hrvatske riječi" i zato povlači svoj potpis.
Ustanovu i tjednik "Hrvatska riječ" osnovala je Skupština Vojvodine 2002. godine, a potom je 2004. godine prenijela svoja osnivačka prava na manjinska nacionalna vijeća, pa je osnivač postalo HNV.