Predavanje je održao više od tisuću puta u nakani da dopre do što šire publike te je konačno, u suradnji s profesionalnim filmskim stvarateljima, svoje predavanje pretvorio u dokumentarni film "Nezgodna istina" (An Inconvenient Truth) koji je 24. svibnja premijerno prikazan u Los Angelesu i New Yorku, a početkom lipnja pojavit će se u kinima diljem Amerike, izvijestio je danas Glas Amerike na internetskim stranicama.
Film "Nezgodna istina", koji je režirao Davis Guggenheim, počinje s Alom Goreom za govornicom i malom šalom - "Ja sam Al Gore kojega se svojevremeno običavalo nazivati 'sljedećim predsjednikom Sjedinjenih Država'". No, odmah zatim ulazi u središte teme - uz prizore lomljenja glečera i rastućih voda, on kaže da je globalno zatopljavanje stvarnost koja čitav planet dovodi u veliku opasnost.
Pokazujući dijapozitive, videosnimke i kompjuterske simulacije, Al Gore u filmu govori o tome kako se na Arktiku led sve brže otapa. "Ako se tako nastavi, razina mora i oceana diljem svijeta povisit će se za šest i pol metara. Ovako bi izgledala Florida, ovako Šangaj - u čijem širem području živi 40 milijuna ljudi -, a ovako Kalkuta, u i oko koje živi 60 milijuna ljudi. Sjetite se kako izgleda kada postoji nekoliko stotina tisuća izbjeglica ... a sad, zamislite njih stotinu milijuna!" kaže Gore.
Prije više desetaka godina napisao je bestseler o posljedicama globalnog zatopljavanja, a kao američki potpredsjednik pomogao je u pregovaranju oko Protokola iz Kyota, globalnog sporazuma o klimatskim promjenama.
U filmu "Nezgodna istina" koristi kompjutorske simulacije, grafike i grafikone, činjenice, prognoze i procjene kako bi gledatelju ispričao svoju priču. Film se zalaže za smanjenje ispuštanja ugljičnog dioksida koji zadržava toplinu, te je, kao takav, povezan s teškim olujama, topljenjem leda na polovima, povišenjem razine mora i oceana, kao i sa širenjem zaraznih bolesti.
Institut Competitive Enterprise emitira televizijski oglas u kojemu opovrgava tvrdnje iz filma, tvrdeći da neke druge studije pokazuju upravo suprotno - da glečeri Grenlanda postaju sve veći, a ledeni prekrivač Antarktika sve deblji.
Al Gore, međutim, kaže da je film zamišljen kao poziv na buđenje. Po njegovim riječima film odbacuje politiku i ideologiju kako bi publiku natjerao da se suoči s katastrofom planetarnih razmjera.