U potpunosti su isplaćeni poticaji za krmno bilje, uljarice i rasplodne svinje, a u svibnju je počela isplata poticaja za rasplodne krave i do sada je isplaćeno oko 20, a u lipnju će biti isplaćeno još oko 40 milijuna kuna, rekao je Čobanković danas na sastanku s predstavnicima Udruge proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije i drugih seljačkih udruga.
To pokazuje da se poštuju dogovori sa seljačkim udrugama, ustvrdio je na primjedbu proizvođača da neki poticaji, poput onih za muzne krave, još nisu isplaćeni.
Na primjedbu predsjednika županijske Udruge mljekara Ivice Miketeka kako je na nekim područjima još otežan otkup mlijeka, ministar Čobanković je kazao kako je stanje u otkupu "stabilizirano" te da teškoća može biti samo ako mlijeko ne zadovoljava kakvoćom.
"Svatko će moći prodati mlijeko, a ako neki od otkupljivača, na nekom području, ne bude mogao preuzeti određene količine, imamo spremne druge otkupljivače koji će to učiniti", ustvrdio je ministar.
Komentirajući uvođenje poreza na neobrađenu poljoprivrednu zemlju, Čobanković je kazao kako Ministarstvo želi provesti zakonske odredbe, s nakanom da se proizvodi na svoj zemlji, odnosno da se tako potaknu neodgovorni vlasnici, koji ne obrađuju zemlju ili ju ne žele dati u zakup ili prodati.
Zamoljen da se očituje o prigovorima domaćih mljekara zbog uvoza mlijeka iz Bosne i Hercegovine, za koje neki od njih tvrde da nije kvalitetno, ministar je rekao kako se iz BiH uvozi manje od jedan posto hrvatske proizvodnje mlijeka.
To ne može poremetiti hrvatski mljekarski sustav jer hrvatski mljekari, količinski i vrijednosno, u BiH izvoze više svojih proizvoda nego se iz te zemlje uvozi, objasnio je.
"Naš laboratorij za nadzor kakvoće mlijeka dobro je opremljen i pokaže li se bilo što na temelju čega se može onemogućiti uvoz iz BiH, jasno je da ćemo to uzeti u obzir, ali treba voditi računa o našem važnom vanjskotrgovinskom partneru, jer Hrvatska u BiH izvozi najviše poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda", istaknuo je Čobanković.