Ministarstvo unutarnjih poslova u priopćenju ističe kako "MUP može utvrditi status hrvatskog branitelja i izdati odgovarajuću potvrdu samo osobi koja je bila pripadnik postrojba MUP-a, te je kao takva obavljala zadaće koje se prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, smatraju sudjelovanje u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske".
"Isto tako", dodaje se, "propisano je da će se prava utvrđena Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i njihovih obitelji uskratiti osobama koje su oštećenje organizma zadobile kao pripadnici, pomagači ili sudionici neprijateljskih vojnih ili paravojnih postrojba, kao i osobama koje su osuđene pravomoćnom sudskom presudom zbog sudjelovanja u neprijateljskim vojnim ili paravojnim postrojbama ili zbog ugrožavanja ustavnog poretka i sigurnosti Republike Hrvatske, kao i članovima njihovih obitelji. Navedeno je i zapreka za priznavanje statusa hrvatskog branitelja", ističe se u priopćenju.
Ministarstvo unutarnjih poslova nadalje navodi kako "ne raspolaže saznanjima da su u ovom Ministarstvu status hrvatskog branitelja stekle osobe koje su sudjelovale u agresiji na Republiku Hrvatsku".
U priopćenju se podsjeća da - prema zakonima Republike Hrvatske - "bilo kakav status ostvaren na nezakonit način predstavlja kazneno djelo" te da je "MUP dužan poduzeti sve mjere iz svoje nadležnosti kako bi se takvo djelo procesuiralo".
U vezi s tim MUP je pozvao sve građane da ako "raspolažu informacijama o osobama koje su na protuzakoniti način stekle status hrvatskog branitelja, odnosno da su iste sudjelovale u agresiji na Republiku Hrvatsku, takve informacije dostave policiji".