"Procjene IISS-a o 2010. i dalje vrijede", navodi institut u svojem izvješću Vojna ravnoteža 2006. objavljenom u srijedu. Druge procjene o mogućnosti Irana da proizvede nuklearno oružje do 2009., ili čak 2008. godine, bile su "u okviru margine za grešku s obzirom na više nepoznanica", kaže se u izvješću.
U izvješću se naglašava da je ograničeni pristup Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) zahtijevao da se političari "oslone na najgora predviđanja o iranskom napredovanju prema izradi bombe".
U ocjeni IISS-a navodi se sve širi konsenzus da su iranski nuklerani kapaciteti "i neizbježni i zasigurno loši".
Veća uključenost Sjedinjenih Država u regiji, na poziv zemalja Perzijskog zaljeva, mogla bi otvoriti raspravu unutar iranskog režima o tome ide li u prilog sigurnosnim interesima te zemlje zanemarivanje međunarodne zabrinutosti, sugerira se izvješću.
Nema dvojbe, međutim, da bi iransko posjedovanje nuklearnog oružja dramatično izmijenilo ravnotežu snaga u regiji i "pokrenulo svakovrsne diplomatske promjene".
Mijenjanje teheranske računice "pluseva i minusa" u posjedovanju nuklearnog oružja, sprječavanje nuklearnog ishoda i nadziranje njegovih posljedica ako do njega dođe "predstavljat će najsloženiji strateški izazov u mjesecima i godinama koje dolaze".