Ministri obrane, koji se sastaju dvaput godišnje na rubu sastanaka ministara vanjskih poslova, razgovarat će o razvoju europskih vojnih kapaciteta, budućoj misiji EU-a u Kongu te o Europskoj obrambenoj agenciji. Nakon toga na zajedničkom sastanku s ministrima vanjskih poslova razgovarat će se o suradnji civilnog i vojnog sektora te o koordinaciji europske obrambene i sigurnosne politike (ESDP) u upravljanju krizama i u slučajavima prirodnih nepogoda.
Trojka EU-a kasno popodne sastat će se s ministrima obrane kandidatskih zemalja Hrvatske, Turske i Makedonije te Islanda i Norveške, zemalja koje su članice NATO-a, ali su izvan EU-a. Hrvatsko izaslanstvo predvodit će ministar obrane Berislav Rončević.
I prijepodnevnim dijelom sastanka ministara vanjskih poslova dominirat će obrambena pitanja, a za vrijeme radnog ručka šefovi diplomacija razgovarat će o iranskom nuklearnom programu te o pomoći Palestincima.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana izjavio je prije početka sastanka da EU radi na uspostavi posebnog fonda pod međunarodnim nadzorom, preko kojeg bi išla pomoć izravno za palestinsko školstvo i zdravstvo i tako zaobišla islamističku vlada pod vodstvom Hamasa.
EU je prošlog mjeseca objavio da zamrzava izravnu pomoć budući da se Hamas i dalje odbija javno odreći nasilja i ne želi priznati pravo državi Izrael na postojanje.
EU nakon pobjede Hamasa na palestinskim izborima pokušava naći načina da pomogne Palestincima, a da ta pomoć ne ide preko palestinske vlade.
Ministri vanjskih poslova na dnevnom redu također imaju i stanje na zapadnom Balkanu. Očekuju se zaključci o odnosima sa Srbijom i Crnom Gorom nakon prekida pregovora o SSP-u zbog nedovoljne suradnje s Haškim sudom, referendumu u Crnoj Gori te o stanju te o stanju u BiH, čiji je Parlament odbio prihvatiti ustavne promjene.