Neželjena reakcija na lijek (ADR) najčešće slijedi nakon što pacijent primi određeni lijek ili kombinaciju nekoliko lijekova. Reakcije mogu biti svakojake te mogu varirati od svrbeža na koži ili urtikarija do ozbiljnih problema s disanjem, srčanog udara i u krajnjim slučajevima iznenadne smrti.
Predsjednik Uprave za znanost Britanske liječničke udruge, profesor Charles George, izjavio je da, unatoč tomu što se lijekovi višestruko testiraju prije nego što se dopusti njihova uporaba, uvijek postoji mogućnost neželjenog učinka kod nekih pacijenata.
Znanstvenici su nedavno zaključili da istodobna uporaba nekih lijekova i određenih biljnih pripravaka također može prouzročiti neželjene posljedice. "Važno je biti na oprezu kod propisivanja ili davanja lijeka pacijentu i nakon što lijek dobije licencu i bude pušten na tržište", rekao je prof. George.
U njegovu izvješću ističe se potreba da liječnici, medicinske sestre, magistri farmacije i pacijenti uvijek izvijeste nadležne osobe o svim neželjenim reakcijama na bilo koji lijek, jer će na taj način pridonijeti zaštiti zdravlja drugih pacijenta te spasiti mnoge živote. Također se objašnjava na koji način i koga obavijestiti o ADR-u. Dr. Vivenne Nathanson, direktorica BMA za etiku i znanost tvrdi da se samo 10 posto neželjenih reakcija i službeno prijavi, iz čitavog niza razloga.
Liječnici ponekad pomisle da su popratni efekti već poznati ili trivijalni da bi se o njima nekoga obavijestilo. Ponekad se teško dovodi u vezu korelacija između učinka lijeka i njegove posljedice. Svatko je jedinka za sebe i na isti lijek ili više njih može reagirati na različite načine, upozorava dr. Nathanson, ističući važnost prijavljivanja ADR-a.