Svjetionici na izloženim fotografijama izazov su povijesti, svjetlosti, kamena, mora i baštine, svjedoče o iznimnom kulturno-povijesnim blagu sačuvanom ljudskim marom, rekao je prigodom otvaranja izložbe veleposlanik Jašić. Dodao je da su svjetioničarske zgrade očaravajuće i posebno zanimljive neobičnim graditeljskim položajem u svom okružju. "Svjetionici su zaustavili vrijeme a naša zajednička skrb je obveza budućim naraštajima".
Naglasio je da postoji 48 svjetionika na Jadranu od kojih je čak 24 devastirano. Istaknuo je na važnost te izložbe u Beču kako bi se još jednom ukazalo na problem očuvanja svjetionika, njihove obnove u skladu s najvišim standardima i zaštite kulturne baštine. "Samim tim promičemo ukupni hrvatski turizam" rekao je veleposlanik Jašić.
"Hrvatski svjetionici" osim u Hrvatskoj bili su izloženi u San Sebastijanu, Padovi, Budimpešti, Bruxellesu a nakon Beča seli u Egipat.
Organizatori izložbe u Beču su Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija RH, veleposlanstvo RH u Austriji, Plovput Split, Hrvatsko-austrijsko društvo Split, Austrijsko-hrvatsko društvo Beč u suradnji s Gradišćansko-hrvatskim centrom u Beču.