Comedie-Francaise, najpoznatija kazališna kuća u Francuskoj, odbila je koncem travnja uvrstiti u program njegov kazališni komad jer je nazočio pogrebu bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića 18. ožujka.
Afera je izazvala polemiku, jer su neki pozdravili odluku francuskog kazališta, dok su drugi ocijenili da je riječ o povredi slobode govora.
U napisu koji je u srijedu objavio francuski lijevi dnevni list Liberation, Peter Handke je rekao da je afera prvi put pokrenula pravu raspravu o ratu u Jugoslaviji početkom 1990-ih.
"Prestanimo uspoređivati Slobodana Miloševića s Hitlerom. Prestanimo povlačiti paralele između njega i njegove žene Mire Marković i rumunjskog diktatora Ceausescua i njegove žene Elene. I nemojmo više logore koji su se osnivali u vrijeme rata za odcjepljenje u Jugoslaviji nazivati koncentracijskim", piše Handke.
"Postojali su i hrvatski i muslimanski logori", rekao je, zatraživši da se "pokolje, pa i onaj najužasniji, srebrenički iz 1995., prestane povezivati sa srpskim vojnim i paravojnim snagama". Gotovo 8.000 muslimana pobile su snage bosanskih Srba u Srebrenici, enklavi pod zaštitom UN-a.
Pisac naziva genocidom "pokolj koji su o pravoslavnom Božiću 1992.-93. počinile muslimanske snage iz Srebrenice" u srpskom selu Kravica.
Francuski dnevnik je piščevo razmišljanje o smrti nekoliko desetaka srpskih civila u Kravici nazvao "prividnom istinom".
Francuski ministar kulture Renaud Donnedieu de Vabres koji je očitovao svoje neslaganje s odlukom Comedie-Francaise, sastao se u nedjelju s Handkeom koji živi u Francuskoj.