Na izložbi su prikazani projekti i ostvarenja prvih niskoenergetskih i pasivnih obiteljskih kuća u Hrvatskoj koje koriste znatno manje energije od "običnih" kuća: niskoenergetske koriste 40 kWh po četvornom metru, a pasivne kuće to jest kuće bez grijanja koriste 15 kWh po četvornom metru godišnje.
"Niskoenergetski arhitektonski koncept uključuje maksimalnu uporabu sunčeve energije", rekao je Miščević i dodao da se u Hrvatskoj, koja ima veliki potencijal u sunčevoj energiji, zasad možemo "pohvaliti" tek s jednom izgrađenom pasivnom kućom. Ipak, dodao je, postoji projekt Hrvatske sunčane kuće (HSK), po kome bi se u Zaprešiću gradilo cijelo naselje poput "sunčanog grada" u Linzu.
"Primjerice u Austriji je izgrađeno već tisuću pasivnih kuća, a u Njemačkoj, koja je po broju izvedenih pasivnih kuća prva u Europi, čak 150.000", rekao je.
Pasivne kuće - "kuće bez grijanja" ili "kuće toplinske udobnosti", uz visokovrijednu toplinsku zaštitu, imaju instalacijski sustav s toplinskom crpkom i ventilacijski sustav koji unosi u prostor svježi zrak. Zato su, kaže Miščević, pogodne za stambenu arhitekturu, ali i kao zgrade za školstvo, poslovne i zgrade za industriju.
Upozorio je da hrvatski propisi o toplinskoj zaštiti "kaskaju" za europskim standardima budući da se u EU, zahvaljujući istraživačkom projektu i programu Cost Efficient Passive Houses as EUropean Standards - CEPHEUS, već sada pasivna kuća predlaže kao standard gradnje stambene arhitekture kao i obavezno postojanje tzv. "energetske iskaznice" za svaku građevinu.
Uoči predavanja, izložbu "Arhitektura niskoenergetske i pasivne kuće" otvorio je Grozdan Knežević, Miščevićev kolega i nekadašnji profesor ocjenjujući kako je Miščević danas najkvalificiraniji stručnjak u tom području.
"Njegova preokupacija energetskom i ekološkom arhitekturom traje 15-ak godina, koliko i predaje taj kolegij na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu", napomenuo je Knežević i zahvalio autoru izložbe na ustrajnosti da stajališta vezana uz potrebu korištenja alternativnih izvora energije dobiju širu društvenu podršku.
Izložba će biti otvorena do 20. svibnja.