Dan nakon što je postao prvi mađarski premijer koji je ponovno izabran od kraja komunističke vladavine, obećao je rezanje mađarskog golemog proračunskog manjka. Upravo to je ono što su financijska tržišta željela čuti.
Međutim, nije izložio detalje svojih planova, već je samo naznačio da bi vlada trebala pokušati s ambicioznim reformama državnih institucija koje pružaju slabe usluge uz visoke troškove.
"Naš je cilj transformirati rad države da više ne bude teret već da nam služi", rekao je Gyurcsany. Po njegovim riječima, cilj vlade je i nadalje da se u 2010. uvede euro.
Mađarski proračunski manjak dosegnuo je 6,1 posto BDP-a u 2005., što je najviša razina u EU, a ove godine kreće se u smjeru 8 posto. Kako bi usvojila euro, Mađarska mora proračunski manjak svesti ispod tri posto BDP-a.
"Još radimo sve kako bismo ispunili Maastrichtske kriterije do 2008. Vlada jasno razumije da je dugoročni prosperitet jedino moguć kroz uravnotežene državne financije", rekao je.
Gyurcsany je odbio detaljnije govoriti o kratkoročnim fiskalnim prilagodbama ili dugoročnim reformama sve dok ne postigne koalicijski sporazum s liberalnim Slobodnim demokratima te utanači novi program vlade.