FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kineski predsjednik otputovao u prvi posjet SAD

PEKING/WASHINGTON, 18. travnja 2006. (Hina/AFP) - Kineski predsjednikHu Jintao u utorak je iz Pekinga otputovao u svoj prvi posjet SADotkako je prije tri godine preuzeo dužnost, objavila je agencija NovaKina.
PEKING/WASHINGTON, 18. travnja 2006. (Hina/AFP) - Kineski predsjednik Hu Jintao u utorak je iz Pekinga otputovao u svoj prvi posjet SAD otkako je prije tri godine preuzeo dužnost, objavila je agencija Nova Kina.

Kineski bi predsjednik tijekom poslijepodneva trebao sletjeti u Seattle na početku četverodnevnog posjeta tijekom kojeg Amerikanci od njega očekuju pozitivne geste za ublažavanje trgovinskih napetosti između dviju zemalja, kao i razlika glede Irana.

Američki će dužnosnici na čelu s predsjednikom Georgeom Bushom Jintaoa pokušati uvjeriti u nužnost da ojača nacionalnu valutu juan i tako ublaži trgovinski debalans na štetu SAD.

"Dolazi u zemlju koja s Kinom ima deficit veći od 200 milijardi dolara i sve se više Amerikanaca pita može li se to uopće smanjiti, a u tome bi pomogla njegova izjava o nacionalnoj valuti", nedavno je ocijenio Bush.

Peking je u srpnju prošle godine poduzeo određene mjere kako bi tečaj juana, koji je čvrsto vezan uz dolar, postao fleksibilniji, ali je on otad aprecirao tek 2 posto.

"Ako dopuste da im valuta ojača za 20-ak posto i to produlje na rok od dvije godine te ako ih budu slijedile i druge azijske zemlje, to bi dovelo do smanjenja proračunskog manjka od 60 do 80 milijardi dolara u SAD", pojasnio je ravnatelj američkog Instituta za međunarodno gospodarstvo Fred Bergsten.

Iako će posjetom dominirati teme vezane uz međusobne trgovinske razlike, jedan od ciljeva kineskog predsjednika bit će i uvjeravanje američke strane kako jačanje gospodarske i vojne moći njegove zemlje nije razlog za zabrinutost.

"Razvitak Kine je miroljubiv, otvoren, u duhu suradnje i sklada. Miroljbiv razvoj Kine ne predstavlja prijetnju SAD ni drugim zemljama, već naprotiv - on samo može donijeti nove i važne mogućnosti za razvoj odnosa između Kine i SAD i njihovih dvaju naroda", izjavio je kineski veleposlanik u Washingtonu Zhou Wenzhong.

Stručnjaci ističu i kako je Peking povećao geste dobre volje oko vanjskopolitičkih pitanja poput Tajvana i, osobito, Irana - "najvažnijeg političkog pitanja ovog posjeta" prema procjeni predsjednika Asia centra Francoisa Godementa.

"Kina se, glede Irana, dosad ponašala odgovorno, odlučivši ne blokirati otvaranje tog pitanja u Vijeću sigurnosti UN", primijetio je Godement.

U programu posjeta predviđeni su i Jintaovi susreti s čelnicima najvećih američkih korporacija, pa je najavljen njegov posjet Microsoftu i razgovor s Billom Gatesom, a trebao bi obići i sjedište Boeinga.

U području Seattlea najavljena su i najmanje tri prosvjedna skupa protiv politike koju vodi Kina. Na jednom bi trebali sudjelovati američki prosvjednici koji će zahtijevati da Kina dopusti Tajvanu da sam odluči hoće li biti neovisna država ili će se priključiti matici, na drugom će Tibetanci zahtijevati neovisnost za svoju domovinu, a na trećem će prosvjedovati sljedbenici Falun Gonga, duhovnog pokreta koji kineska vlada tretira "zlim kultom".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙