Rimokatolička crkva službeno negoduje zbog popularnih krvavih rituala, ali uglavnom ih ne sprječava. Organizatori brane taj stari obred koji je ujedno postao i pravim turističkim mamcem i dokazao se kao dobar izvor prihoda.
Jake mjere sigurnosti uvedene su u selu Cutud u pokrajini Pampanga, 75 kilometara sjeverno od glavnog grada Manile, gdje se u petak okupilo više od deset tisuća ljudi, među kojima i strani turisti, kako bi vidjeli uskrsni ritual, izjavili su lokalni dužnosnici.
Šef lokalne policije Enrico Salapong izjavio je da je 350 policajaca, od kojih su neki u uniformama a neki u civilu, razmješteni kako bi osiguravali red.
"Uzeta je u obzir mogućnost terorističkih napada budući da su ovdje i lokalni i strani turisti", rekao je on.
Vlasti su ranije priopćile da nisu dobile određene prijetnje, ali da su pOjačale mjere sigurnosti za blagdan.
Hitna pomoć i vatrogasci također su u stanju pripravnosti u Cutudu, gdje se najmanje 14 mučenika prijavilo za pribijanje na križ. Cutud je poznat kao filipinska Golgota i glavno je poprište pribijanja na križ.
Ritual počinje mimohodom mučenika do obližnjeg brda s drvenim križevima na leđima.
Iza njih je u povorci hoda i nekoliko stotina pokajnika, bosonogih i bez košulja koji svoja leđa bičuju štapovima od bambusa i špagama na čijim su krajevima svezani komadi razbijenog stakla.
Desetcentimentarski čavli uronjeni prethodno u alkohol pribijaju su u dlanove i stopala svakog "Krista", nakon čega se križevi podižu u uspravni položaj.
Strancima je od 1987. godine zabranjeno sudjelovanje u tom obredu kada je otkriveno da je Japanac razapet na križ u stvari glumac koji je potajno sniman za pornografski video.
Uskrs je glavna svetkovina na Filipinima gdje je od 82 milijuna stanovnika više od 85 posto katolika.