Kako se navodi u priopćenju državne odvjetnice Barbare Brezigar, nadležni slovenski državni tužitelj još je 1991. godine ustanovio "da za vrijeme borbi za Holmec nije bilo sumnje o kaznenim djelima". Do iste konstatacije, kako se navodi, došla je 1999. godine i posebna skupina državnog odvjetništva koja je istraživala taj slučaj nakon što je tabloid "Slovenske novice" objavio članak u kojemu se tvrdilo da je na tom graničnom prijelazu doista počinjen ratni zločin prema novacima JNA. U tekstu se tvrdilo da je slučaj dokumentiran i da se vjerojatno radilo o osveti pripadnika pričuvne policije jer su u sukobima oko graničnog prijelaza prije toga poginula dva njihova člana. Slučaj je doveo do smjene tadašnjeg ravnatelja policije Boruta Likara i ministra unutarnjih poslova Mirka Bandelja.
Na traženje vojnih veterana koji su održali masovne prosvjede i na zahtjev tadašnjeg oporbenog čelnika, a sadašnjeg premijera Janeza Janše, i tadašnji je premijer Janez Drnovšek morao intervenirati da se smanje tenzije i optužbe kako je tadašnje vodstvo policije preko novinara Bojana Budje, koji je članak objavio, pokušalo diskreditirati desnicu i baciti sjenu na domovinski rat.
Slovenski ratni veterani podigli su 2003. godine tužbu zbog klevete protiv predsjednice Helsinškog odbora Slovenije Neve Miklavčič Predan zbog njezinih opetovanih izjava u kojima se iznosi sumnja da je na graničnom prijelazu Vič-Holmec 1991. počinjen zločin nad vojnicima JNA koji su se predali. Taj sudski postupak još nije završen.